My Favorite Movies
my favorite flix of all time(for now)
| slimpickins's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 2 |
Crash 2005, R) |
|
| 3 |
Running Scared 2005, R) |
|
| 4 |
Collateral 2004, R) |
|
| 5 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 6 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 7 |
Snatch 2001, R) |
|
| 8 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 9 |
Munich 2005, R) |
|
| 10 |
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006, R) |
|
| 11 |
300 2007, R) |
|
| 12 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 13 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 14 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 15 |
The Departed 2006, R) |
|
| 16 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 17 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |

















