My Favorite Movies


  sliceofemily's Rating My Rating
1
Bring It On 2000,  PG-13)
2
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
3
Bring It On Again 2004,  PG-13)
4
Into the Blue 2005,  PG-13)
5
Batman Begins 2005,  PG-13)
6
Blue Crush 2002,  PG-13)
7
Happy Feet 2006,  PG)
8
TMNT 2007,  PG)
9
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
10
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
11
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
12
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
13
Flushed Away 2006,  PG)
14
Timeline 2003,  PG-13)
15
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
17
Peter Pan 2003,  PG)
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
19
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
20
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
21
The Last of the Mohicans 1992,  R)
22
American Pie 1999,  R)
23
American Pie 2 2001,  R)
24
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
25
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
26
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
27
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
28
Broken Arrow 1996,  R)
29
Brother Bear 2003,  G)
30
Brother Bear 2 2006,  G)
31
Con Air 1997,  R)
32
Underworld 2003,  R)
33
Underworld: Evolution 2006,  R)
34
Van Helsing 2004,  PG-13)
35
Van Helsing: The London Assignment 2004,  PG-13)
36
What a Girl Wants 2003,  PG)
37
Without A Paddle 2004,  PG-13)
38
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
39
Sleepy Hollow 1999,  R)
40
Clueless 1995,  PG-13)
41
The Karate Kid 1984,  PG)
42
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
43
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
44
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
45
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
46
Yu-Gi-Oh! - The Movie (Yûgiô: Gekijô-ban) 2004,  PG)
47
Pokemon Ranger and the Temple of the Sea 2006,  Unrated)
48
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
49
The Little Mermaid 1989,  G)
50
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
51
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
52
Strictly Ballroom 1992,  PG)
53
Mad Hot Ballroom 2005,  PG)
54
Marilyn Hotchkiss' Ballroom Dancing & Charm School 2006,  PG-13)
55
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
56
21 2008,  PG-13)
57
Sydney White 2007,  PG-13)
58
Sky High 2005,  PG)
59
Bring It On: In It to Win It 2007,  PG-13)
60
The Covenant 2006,  PG-13)
61
Bratz: The Movie 2007,  PG)
62
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
63
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
64
Honey 2003,  PG-13)
65
First Knight 1995,  PG-13)
66
Transporter 3 2008,  PG-13)
67
The House Bunny 2008,  PG-13)
68
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
69
The Longshots 2008,  PG)
70
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
71
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
72
Mulan 1998,  G)
73
Mulan II 2004,  G)
74
An American Tail 1986,  G)
75
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
76
An American Tail: The Treasure of Manhattan Island 1998,  G)
77
An American Tail - The Mystery of the Night Monster 2000,  G)
78
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
79
Never Back Down 2008,  PG-13)
80
The Bank Job 2008,  R)
81
Aladdin 1992,  G)
82
Camp Rock: The Final Jam 2010,  Unrated)
83
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
84
JCVD (Van Dammage) 2008,  R)
85
Max Payne 2008,  PG-13)
86
Shark Swarm 2008,  Unrated)
87
Supercross 2005,  PG-13)
88
Grease 2 1982,  PG)
89
Driven 2001,  PG-13)
90
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
91
Camp Rock 2008,  G)
92
Kull the Conqueror 1997,  PG-13)
93
The Summer House 2009,  Unrated)
94
Twilight 2008,  PG-13)
95
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
96
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments