My Favorite Movies


  1. sleightflow
  2. Gordon

The never changing loves of my cinema life. All updates will be ones I simply forgot to list earlier.

  sleightflow's Rating My Rating
1
Clue 1985,  PG)
2
Pi 1998,  R)
3
Jacob's Ladder 1990,  R)
4
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Very similar on most counts to periods of my own life.
5
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
Showing my age here...
6
The Craft 1996,  R)
The Craft
Old love's stick hard.
7
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
What? It rocks.
8
Legend 1986,  PG)
9
Conan the Barbarian 1982,  R)
10
Red Sonja 1985,  PG-13)
Red Sonja
Hehe... it's just me.
11
SLC Punk 1998,  R)
12
The Beastmaster 1982,  PG)
13
Beastmaster 2: Through the Portal of Time 1991,  PG-13)
Beastmaster 2: Through the Portal of Time
Only thanks to the witch... "May tarantulas grow from your mouth" and all that...
14
The Princess Bride 1987,  PG)
15
The Neverending Story 1984,  PG)
16
Pete's Dragon 1977,  G)
17
Trainspotting 1996,  R)
18
Fargo 1996,  R)
Fargo
Just do it...
19
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
I'm sorry, but can you repeat after me: So fucking soul deliciously hot until the last, oh, 1/3-1/4th which ruins all the beauty of pure, unadulterated self-love. I just pretend it ends thirty or so minutes earlier.
20
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
ONLY for the 5.5 second cameo by Kate Mulgrew.
21
Scream 1996,  R)
22
White Oleander 2002,  PG-13)
White Oleander
Eh, I kill a guy with poison foliage too once, so I know the feeling.
23
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I'm not a freak over it, but I like a Tim Curry and Susan Sarandon you can dance to.
24
American History X 1998,  R)
American History X
Excellent
25
The Cat's Meow 2001,  PG-13)
The Cat's Meow
Good cast
26
Garden State 2004,  R)
Garden State
Ok, I'll crumble... this movie touched me.
27
The Flight of Dragons 1982,  Unrated)
28
Crash 1996,  NC-17)
Crash
Leg braces and italian leather... nuf said.
29
The Glass House 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments