My Favorite Movies
| sleepysparrow's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Repulsion 1965, Unrated) |
|
| 2 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 3 |
Eréndira 1983, Unrated) |
|
| 4 |
Tideland 2005, R) |
|
| 5 |
24 Hour Party People 2002, R) |
|
| 6 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 7 |
The Machinist 2003, R) |
|
| 8 |
Jacob's Ladder 1990, R) |
|
| 9 |
Adaptation 2002, R) |
|
| 10 |
Marebito 2004, R) |
|
| 11 |
Videodrome 1983, R) |
|
| 12 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 13 |
Dancer in the Dark 2000, R) |
|
| 14 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 15 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 16 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 17 |
The Fountain 2006, PG-13) |
|
| 18 |
The Red Balloon (Le Ballon Rouge) 1956, Unrated) |
|
| 19 |
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957, Unrated) |
|
| 20 |
Bande à part (Band of Outsiders) 1964, Unrated) |
|
| 21 |
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) 1962, Unrated) |
|
| 22 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 23 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928, Unrated) |
|
| 24 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 25 |
Control 2007, R) |
|
| 26 |
Igby Goes Down 2002, R) |


























