My Favorite Movies
| sleepwalker85's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Weird Science 1985, PG-13) |
|
| 2 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 3 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 4 |
Hellraiser 1987, R) |
|
| 5 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 6 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 7 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 8 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 9 |
The War of the Roses 1989, R) |
|
| 10 |
Enough 2002, PG-13) |
|
| 11 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 12 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 13 |
Heathers 1988, R) |
|
| 14 |
Fast Times At Ridgemont High 1982, R) |
|
| 15 |
The Hot Chick 2002, PG-13) |
|
| 16 |
Sleepwalkers 1992, R) |
|
| 17 |
The Score 2001, R) |
|
| 18 |
Jawbreaker 1999, R) |
|
| 19 |
Angela's Ashes 1999, R) |
|
| 20 |
The Departed 2006, R) |
|
| 21 |
Less Than Zero 1987, R) |
|
| 22 |
St. Elmo's Fire 1985, PG-13) |
|
| 23 |
Three O'Clock High 1987, PG-13) |
|
| 24 |
The Joy Luck Club 1993, R) |
|
| 25 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 26 |
Dolores Claiborne 1995, R) |
|
| 27 |
Willow 1988, PG) |
|
| 28 |
Double Jeopardy 1999, R) |
|
| 29 |
Misery 1990, R) |
|
| 30 |
Jumanji 1995, PG) |
|
| 31 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 32 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 33 |
The 10th Kingdom 2002, Unrated) |
|
| 34 |
Back to School 1986, PG-13) |
|
| 35 |
Sometimes They Come Back 1991, R) |
|
| 36 |
Honeymoon in Vegas 1992, PG-13) |
|
| 37 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 38 |
Midnight Express 1978, R) |
|
| 39 |
The Hitcher 1986, R) |
|
| 40 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 41 |
The Brood 1979, R) |
|
| 42 |
The Spongebob Squarepants Movie 2004, PG) |
|
| 43 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 44 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 45 |
American History X 1998, R) |
|
| 46 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 47 |
Indecent Proposal 1993, R) |
|
| 48 |
This Property Is Condemned 1966, Unrated) |
|
| 49 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 50 |
Chaplin 1992, PG-13) |
|
| 51 |
Life with Judy Garland: Me and My Shadows 2001, Unrated) |
|
| 52 |
Wild Things 1998, R) |
|
| 53 |
King of New York 1990, R) |
|
| 54 |
Notorious 1946, Unrated) |
|
| 55 |
Can't Hardly Wait 1998, PG-13) |
|
| 56 |
Drive Me Crazy 1999, PG-13) |
|
| 57 |
In Dreams 1999, R) |
|
| 58 |
Old School 2003, R) |


























































