My Favorite Movies


  sledgbrainerd's Rating My Rating
1
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God)
So fucking EPIC. Ive watched this movie a bajillion times and the last 15 minutes still gives me goosebumps. Very very under-rated film. Everything about it is fantastic.
2
Slacker 1991,  R)
Slacker
This movie makes me want to create so many things (besides babies).
3
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Frank Booth is the most terrifying character ever created.
4
They Live 1988,  R)
They Live
Everything about this flick kicks ass.
5
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
This is probably the movie I've watched the most. Everything is great.
6
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
Masterpiece. One of my all time favorites
7
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Brilliant. Kubrick forever.
8
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
I find every aspect of this flick enjoyable.
9
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
It's unbelievable how well this flick holds up.
10
Blood Simple 1984,  R)
Blood Simple
One of the best scripts I've ever come across.
11
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
A perfect "action" film.
12
La Haine (Hate) 1995,  R)
La Haine (Hate)
This is what movies can do.
13
Buffalo 66 1998,  R)
Buffalo 66
A masterpiece.
14
Wet Hot American Summer 2001,  R)
Wet Hot American Summer
Fucking amazing. Ive watched it about a jillion times and its still funny

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments