My Favorite Movies
Give list a short description
| Sleaze's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 2 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 3 |
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952, PG)
Watanabe (Takashi Shimura) is a long time servant of City Hall; he spends his day rubber stamping departmental papers and keeping his head down, avoiding making any decisions that will create more work for him. He then discovers he is dying from stomach cancer (tellingly this comes not directly from a doctor but rather indirectly from a waiting patient who deciphers the medical speak) and it slowly dawns on him that he has let life slip through his fingers. At first he throws caution to the wind and begins to gamble, drink and party away his remaining days. However it soon dawns on him that maybe he should make the most of his fading life and give something back to the people he so poorly served. |
|
| 4 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 5 |
Akahige (Red Beard) 1965, Unrated) |
|
| 6 |
M 1931, Unrated) |
|
| 7 |
Midnight Cowboy 1969, R)
Jon Voight stars as the Texan stud Joe Buck who arrives in New York City, hoping to hire out his "services" to neglected wives of businessmen. After failing to make an impact he stumbles upon Rizzo (Hoffman) a street urchin who offers to be his pimp. We follow the pair as they travel through the decaying, drug addled remnants of the "love generation" in an attempt to find the good life. |
|
| 8 |
Badlands 1973, PG) |
|
| 9 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 10 |
The Testament Of Dr. Mabuse 1933, Unrated) |
|
| 11 |
Come and See (Idi i smotri) 1985, Unrated)
Flrorya is eager to fight the invading German Army sweeping across his Russian homeland and, after finding a disused weapon amongst battlefield debris, he enrols with a local division. With rifle in hand he sets out to find valour and glory but instead discovers a world of twisted humanity, where hatred and brutality devours the innocence of his childhood. |
|
| 12 |
The Great Silence (Il Grande silenzio) 1968, Unrated) |
|
| 13 |
The Last Detail 1973, R) |
|
| 14 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 15 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 16 |
Persona 1966, Unrated) |
|
| 17 |
Metropolis 1927, PG-13)
A visually stunning film whose influence can be found in countless Science Fiction films that followed. Despite being cut, restored and generally mishandled over its 80 year history, the presentation in the R2 Eureka disc is simply sublime. The crisp picture quality and restored musical score allow the viewer to revel in the film's superb production values. Supporting this visual element is an engaging plot and strong performances from the main characters and supporting cast. |
|
| 18 |
Harold and Maude 1971, PG)
For those of you familiar with the work of Hal Ashby (Being There, The Last Detail, Coming Home) you'll know that he was something of an idealist, a maverick director who brushed aside the staid cinematic conventions to produce intelligent, human scaled dramas. And in Harold & Maude he produced arguably one of his most creative pieces of work, weaving black comedy with social satire and in turn creating one of the most memorable on-screen romances that ever graced celluoid. |
|
| 19 |
Stroszek 1977, Unrated) |
|
| 20 |
Quin puede matar a un nio? (Who Can Kill a Child?)(Death is Child's Play)(Island of the Damned) 1976, R) |
|
| 21 |
Get Carter 1971, R)
If you were to ask people to choose their favourite Michael Caine film most would probably pick his more popular titles like The Italian Job or Zulu. This, in my opinion, is a shame because undoubtedly his best performance was delivered as Jack Carter, the underworld heavy who delivered his sarcastic one-liners as hard as his punches. |
|
| 22 |
Serpico 1973, R) |
|
| 23 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 24 |
Picnic at Hanging Rock 1975, PG)
During a picnic trip to Hanging Rock three girls and their teacher disappear without trace, leaving a mystery that refuses to be solved. Based on the 1967 novel by Joan Linday, Weir delivers a film that relies more on ambiance than traditional, rigid narrative. Awash with haunting imagery, a wistful score and strong central performances, Picnic' is a delicate blend of supernatural melodrama and repressed adolescent sexuality. The slow pace and deliberate vagueness of the plot may frustrate some viewers but if you enjoy films that utilize mood rather than rely on overt action then is a must. |
|
| 25 |
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982, R) |
|
| 26 |
Die Blechtrommel (The Tin Drum) 1979, R) |
|
| 27 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 28 |
Fitzcarraldo 1982, PG)
Fitzgerald (Kinski) plans to sail a huge steamboat up the Amazon and then drag it over a very large hill. Why I hear you ask? Well firstly, due to its geographical isolation, the area contains a large reserve of untapped rubber trees which he hopes to exploit. Secondly, as a lover of opera he plans to bring the sounds of the stage to the wild and untamed jungle territories. Thirdly, and probably the most attributing factor, he is a borderline psychotic and won't let anyone or anything stand in his way. |
|
| 29 |
Network 1976, R)
If you are looking for a film that epitomizes the strength and depth of American cinema during the 1970s the Network would certainly be near the top of your list. With its solid script, a plethora of powerhouse performances (try saying that after a few beers!) and its somewhat unnerving vision of modern day TV, this film never fails to entertain. |
|
| 30 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 31 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 32 |
Sanjuro (Tsubaki Sanjűrô) 1962, PG-13) |
|
| 33 |
Punishment Park 1971, R) |
|
| 34 |
The Innocents 1961, Unrated) |
|
| 35 |
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989, NC-17) |
|
| 36 |
Blue Collar 1978, R) |
|
| 37 |
Nashville 1975, R) |
|
| 38 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 39 |
Tokyo Drifter 1966, Unrated) |
|
| 40 |
The Silence 1963, Unrated)After the breakdown of an apparent incestuous relationship, siblings Ester (Thulin) and Anna (Lindlom) find they are no longer to tolerate one and other. Caught between the pair is Anna's son Johan (Lindström) whom, oblivious to the battle for his affection, roams around the mysterious hotel they are staying in and encounters some very strange characters. |
|
| 41 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 42 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 43 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 44 |
Branded to Kill 1967, Unrated) |
|
| 45 |
Show Me Love (Fucking Amal) 1998, Unrated) |
|
| 46 |
The Panic in Needle Park 1971, R)
The Panic In Needle Park and Midnight Cowboy were the first two films that whetted my appetite for late 1960s/early 1070s American cinema. What particularly fascinated me about these films were their unflinching portrayal of those in society who were living a grim existence amongst decaying landscapes and exploitative characters. Here the under-rated Jerry Schatzberg focuses on a fictional group of New York City heroin users and submerges you into their world of addicts, prostitutes and petty criminals. |
|
| 47 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 48 |
Le Corbeau 1943, Unrated) |
|
| 49 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 50 |
Breathless (Ŕ bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 51 |
La Ardilla roja (The Red Squirrel) 1993, Unrated)
This is an impressive film from Julio Medem (Sex and Lucia, Vacas) as he manages to weave symbolism and surrealism into one highly enjoyable film. The plot centres on Emma Suarez's character Lisa who after a motorcycle accident is diagnosed with amnesia. Unfortunately her rescuer, played by Nancho Novo, decides to exploit her condition and tells her that she is his long term girlfriend. However, his web of deceit is not the only one being spun. |
|
| 52 |
Kill, Baby, Kill (Operazione paura) (Curse of the Living Dead) (Don't Walk in the Park) 1966, R) |
|
| 53 |
Aliens 1986, R) |
|
| 54 |
Fargo 1996, R) |
|
| 55 |
Repulsion 1965, Unrated) |
|
| 56 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 57 |
Sweet Smell of Success 1957, Unrated) |
|
| 58 |
The Night of the Hunter 1955, PG) |
|
| 59 |
Come Drink With Me 1965, Unrated) |
|
| 60 |
Blind Beast (Môjű) 1969, Unrated) |
|
| 61 |
Il Cittadino si ribella (Street Law) 1974, Unrated) |
|
| 62 |
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962, Unrated) |
|
| 63 |
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964, G) |
|
| 64 |
Videodrome 1983, R)
Max Penn (Woods) is a pirate TV controller who provides his audiences with pornography and extreme violence. Continually seeking to push the boundaries he is invited to watch a snippet of "Videodrome", an apparently real piece of "snuff" footage from South America. Determined to uncover its origins, Penn becomes immersed in a bizarre and dangerous world where illusion fuses with reality. |
|
| 65 |
Le Foto proibite di una signora per bene (Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion) 1970, Unrated) |
|
| 66 |
Casino 1995, R) |
|
| 67 |
Onibaba 1964, Unrated) |
|
| 68 |
Beyond the Valley of the Dolls 1970, NC-17) |
|
| 69 |
A Taste of Honey 1961, Unrated) |
|
| 70 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 71 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 72 |
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974, R) |
|
| 73 |
Coffy 1973, R)
This 1974 Drive-In "classic" reunited to of the finest purveyors of 70s American B-movies - Pam Grier and Jack Hill. Whilst the pair had worked together on the WIP title THE BIG DOLL HOUSE, this was the first of two collaborations under the blaxploitation genre (FOXY BROWN being the other). However the effective partnership of Grier's on-screen charisma and the slick, off-beat direction of Hill ensured that COFFY reached a larger audience than the usual genre fans. |
|
| 74 |
Tremors 1990, R) |
|
| 75 |
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966, Unrated) |
|
| 76 |
The Long Goodbye 1973, R) |
|
| 77 |
Suspiria 1977, R) |
|
| 78 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 79 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 80 |
The Abominable Dr. Phibes 1971, PG-13)
This is a highly entertaining black comedy that manages to combine a wonderfully surreal plot with over-the-top performances. Price plays the devious Dr Phibes, a man driven to avenge the death of his wife whom he believes was murdered by the incompetent hands of doctors. The film follows Phibes as he dishes out his revenge via various ingeniously twisted methods. |
|
| 81 |
Black Cat, White Cat , R) |
|
| 82 |
Umberto D. 1952, Unrated) |
|
| 83 |
The Other 1972, PG) |
|
| 84 |
Asphalt 1929, Unrated) |
|
| 85 |
Peeping Tom 1960, Unrated) |
|
| 86 |
Playtime (Play Time) 1967, Unrated) |
|
| 87 |
Faust 1926, Unrated) |
|
| 88 |
Electra Glide in Blue 1973, PG) |






















































































