Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  slbenfica25's Rating My Rating
1
The Thin Red Line 1998,  R)
The Thin Red Line
Most beautiful movie ever and my personal favourite. Superb exploration of the evil humans are capable of contrasted with the beauty of nature, accompanied by an amazing soundtrack. It's not a typical war film - it's about the conflict of humanity and nature rather the conflict between humans that forms the setting of the film. Just a quick tip: If you don't like "slow" or "long" films don't bother watching it because you might get bored and feel the tendancy to bitch about it on this here page.
2
Inception 2010,  PG-13)
3
The Dark Knight 2008,  PG-13)
4
The Road 2009,  R)
5
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
6
Stalingrad 1992,  Unrated)
7
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
8
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
9
Kick-Ass 2010,  R)
10
La Haine (Hate) 1995,  R)
11
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
12
Donnie Darko 2001,  R)
13
Mulholland Drive 2001,  R)
14
There Will Be Blood 2007,  R)
15
Elephant 2003,  R)
16
No Country for Old Men 2007,  R)
17
The Prestige 2006,  PG-13)
18
Requiem for a Dream 2000,  R)
19
Casino 1995,  R)
20
The Deer Hunter 1978,  R)
21
The Departed 2006,  R)
22
JFK 1992,  R)
23
Platoon 1986,  R)
24
The Corporation 2003,  Unrated)
25
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
26
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
27
Fight Club 1999,  R)
28
Full Metal Jacket 1987,  R)
29
The Godfather 1972,  R)
30
The Godfather, Part II 1974,  R)
31
Gone Baby Gone 2007,  R)
32
GoodFellas 1990,  R)
33
Heat 1995,  R)
34
Juno 2007,  PG-13)
35
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
36
A Lion in the House 2005,  Unrated)
37
Magnolia 1999,  R)
38
Memento 2000,  R)
39
Mystic River 2003,  R)
40
The New World 2005,  PG-13)
41
No End in Sight 2007,  Unrated)
42
Once Upon a Time in America 1984,  R)
43
Raging Bull 1980,  R)
44
Rescue Dawn 2006,  PG-13)
45
Romper Stomper 1993,  NC-17)
46
Screamers 2006,  R)
47
Seven (Se7en) 1995,  R)
48
The Shining 1980,  R)
49
Southland Tales 2006,  R)
50
Taxi Driver 1976,  R)
51
Team America - World Police 2004,  R)
52
Training Day 2001,  R)
53
Why We Fight 2006,  PG-13)
54
Born on the Fourth of July 1989,  R)
55
Boys Don't Cry 1999,  R)
56
The Breakfast Club 1985,  R)
57
Capitães de Abril (Captains of April) 2000,  Unrated)
58
Clerks 1994,  R)
59
Hot Fuzz 2006,  R)
60
The Kite Runner 2007,  PG-13)
61
This Is Spinal Tap 1984,  R)
62
Syriana 2005,  R)
63
The Machinist 2003,  R)
64
Into the Wild 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments