My Favorite Movies
| slavescreams's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 2 |
Hairspray 1988, PG) |
|
| 3 |
Detroit Rock City 1999, R) |
|
| 4 |
Serial Mom 1994, R) |
|
| 5 |
Heathers 1988, R) |
|
| 6 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 7 |
Cry-Baby 1990, PG-13) |
|
| 8 |
Reality Bites 1994, PG-13) |
|
| 9 |
Female Trouble 1975, NC-17) |
|
| 10 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 11 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 12 |
Crash 1996, NC-17) |
|
| 13 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 14 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 15 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 16 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 17 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 18 |
Dawn of the Dead 1978, R) |
|
| 19 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 20 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 21 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 22 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 23 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 24 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 25 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 26 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 27 |
Invasion of the Body Snatchers 1978, PG) |
|
| 28 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 29 |
Mallrats 1995, R) |





























