Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  slanson77's Rating My Rating
1
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Better than the Matrix
2
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
One of this years best
3
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Funny & Bloody, need i say more
4
Poolhall Junkies 2002,  R)
Poolhall Junkies
great movie...awsome pool playing, great hustling, walken is aswsome...
5
Chopper 2000,  R)
Chopper
Crazy movie, crazy guy
6
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
lol...one of the funniest & bloodiest movie ever made
7
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
Holy crap!!! Bale
8
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
One of the best movies ever made!!!!!! Best lines ever
9
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Jack the Rabbit
10
The Jacket 2005,  R)
The Jacket
Check this out if you like time travel
11
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Everytime I watch this I see something new!
12
True Romance 1993,  R)
True Romance
Great movie...great cast!!!
13
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
Best war movie Ever
14
300 2007,  R)
300
dam this movie f'n awsome...i saw it twice already and second time was better then first the time
15
The Crow 1994,  R)
The Crow
loved this movie, first time i watched it, i watched it over & over!!
16
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
great movie...gary oldman is amazing!!
17
Top Secret! 1984,  PG)
Top Secret!
one of the funniest movies i've ever seen.
18
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
one of the best fariy tales i've ever seen
19
Suicide Kings 1997,  R)
Suicide Kings
funny, smart and entertaining
20
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
great action movie
21
Faith No More: Live at the Brixton Academy ,  Unrated)
Faith No More: Live at the Brixton Academy
Best band ever...shows all the videos.. and live show is awsome
22
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
best dam batman ever...bale is the best
23
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
awsome, trippy, funny, what more can you ask for a movie...
24
Snatch 2001,  R)
Snatch
pure genuis
25
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
i saw snatch first, d4 i even knew about this one....i love it
26
The War 1994,  PG-13)
The War
awsome, f'n awsome...this movie is so good
27
Jacob's Ladder 1990,  R)
Jacob's Ladder
wow....great movie, love this one
28
The Salton Sea 2002,  R)
The Salton Sea
wow...crazy cool movie
29
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
one of the craziest movies of seen...love the family, they made me laugh!!!!
30
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
just as good as the first one...hated the cops in this....pigs!!!!
31
Sin City 2005,  R)
Sin City
Great movie...can't wait til the 2nd one!!!
32
Troy 2004,  R)
Troy
Very good epic movie...
33
Confidence 2003,  R)
Confidence
f'n cool movie....one of the best con movies i ever seen!!!
34
S.F.W. 1994,  R)
S.F.W.
loved this movie, loved the soundtrack, before reality tv was big....
35
Singles 1992,  PG-13)
Singles
really cool movie, the music is awsome!!!
36
The Hand 1981,  R)
The Hand
loved this movie about murder and mystery...great ending
37
The Doors 1991,  R)
The Doors
this is a great movie...kilmer does a amazing job as jim morrison, oliver stone also did a great job in directing this..
38
Bully 2001,  R)
Bully
love this one...it's my favorite from director larry clark
39
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
Hellbound: Hellraiser 2
best dam hellraiser
40
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
wow, very good movie...denzel and russell should get award for this one.. one of the best movies i've seen all year. this straight to my favs!!!
41
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
awesome movie.... bale keeps on amazing me!!! crowe is always great to watch too
42
Halloween 2007,  R)
Halloween
rob zomie is the horror king...i liked this better then the orignal!!!
43
Pathfinder 2007,  R)
Pathfinder
oh wow a very good movie...well filmed..
44
Mr. Brooks 2007,  R)
Mr. Brooks
great movie...story and cast was great!!
45
Superbad 2007,  R)
Superbad
this movie was sooo funny
46
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
wow...great movie!! full of action and it was very funny as well.. one of my fav's this year!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments