My Favorite Movies


  skygazing's Rating My Rating
1
Midnight in Paris 2011,  PG-13)
Midnight in Paris
New favorite movie of all time. Absolutely beautiful. (I hated Rachel McAdams' character, but that's okay)
2
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Love. So much love for this film! (the nudity is kind of awkward sometimes, but it is a French movie, so not entirely unexpected, I suppose)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Absolutely freaking amazing. Yeah there were some additions and deletions that weren't what I'd have done...but overall an outstanding adaptation and film
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Amazingly well-done film with a great plot. Not for the weak-stomached though.
6
Batman Begins 2005,  PG-13)
7
The Ultimate Gift 2007,  PG)
The Ultimate Gift
Not as cheesy as I thought it would be (although the brief captive stint was kind of out of place in the movie...) Abigail Breslin's character was wonderful...aaaand pretty much loved this movie.
8
August Rush 2007,  PG)
August Rush
Absolutely beautiful music. Ending wasn't as solid as I would have liked, but good film overall.
9
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
I love this movie :)
10
North & South 2005,  Unrated)
North & South
Just about the most amazing movie ever...
11
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
I loved this movie!
12
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Excellent film, great adaptation. Just wonderful all around. Great acting, cinematography, book it's based on, script...
13
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I loved it!
14
The Italian Job 2003,  PG-13)
15
Finding Neverland 2004,  PG)
16
You've Got Mail 1998,  PG)
17
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
The Importance of Being Earnest
I love this movie!
18
Benny & Joon 1993,  PG)
19
Bella (Beauty) 2006,  PG-13)
Bella (Beauty)
Very lovely and touching film. I thought a little more definitive clarity at the end would have helped, but I still really enjoyed it.
Reminded me of Juno...but I liked it a lot more.
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
21
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Good movie. Felt a little slow sometimes, but overall good combo of drama and comedy.
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Two words. Johnny Depp. And a really well-made and well-written film. All these = YAY!!!
23
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
really good movie
24
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Words are inadequate to describe the amazingness of this film...in everything...directorial choices, acting, score, character development, script...
25
No Reservations 2007,  PG)
26
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
I liked it...thought it was really well done. A bit disturbing/intense though.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments