Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  skyeeangel69's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
2
Secret Window 2004,  PG-13)
3
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
4
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
I am a Johnny-Depp-Aholic. Just ask my husband. He calls my collection of movies and memorabila my "shrine to Johnny Depp" what's wrong with that?
5
Finding Neverland 2004,  PG)
6
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
7
From Hell 2001,  R)
8
The Astronaut's Wife 1999,  R)
9
Knocked Up 2007,  R)
10
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
11
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
12
Pineapple Express 2008,  R)
13
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
14
Superbad 2007,  R)
15
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
16
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
17
Scream 1996,  R)
18
Jawbreaker 1999,  R)
19
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
20
Accepted 2006,  PG-13)
21
Jeepers Creepers 2001,  R)
22
Waiting 2005,  R)
23
Raising Genius 2004,  R)
Raising Genius
Another under rated comedy. I laugh so hard at this movie I cry every time I watch it!
24
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
25
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
26
Beetlejuice 1988,  PG)
27
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
This is on my top 5 list of favorite movies of all time. I love Ewan McGregor, this story is incredible and Tim Burton is a genius!
28
Ed Wood 1994,  R)
29
Dark Shadows 2012,  PG-13)
30
Alice in Wonderland 2010,  PG)
31
Frailty 2002,  R)
32
Trick 'r Treat 2006,  R)
33
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Yeah Im a Twilight fan. Love my sparkly vamps =)
34
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
35
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
36
Across the Universe 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments