My Favorite Movies
| skullwithabow's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 2 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 3 |
Constantine 2005, R) |
|
| 4 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 5 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 6 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 7 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 8 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 9 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 10 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 11 |
A Lot Like Love 2005, PG-13) |
|
| 12 |
Cheaper by the Dozen 2003, PG) |
|
| 13 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 14 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 15 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 16 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 17 |
Just My Luck 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Freaky Friday 2003, PG) |
|
| 19 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 20 |
She's All That 1999, PG-13) |
|
| 21 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 22 |
Not Another Teen Movie 2001, R) |
|
| 23 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 24 |
Epic Movie 2007, PG-13) |
|
| 25 |
Date Movie 2006, PG-13) |
|
| 26 |
Meet the Spartans 2008, PG-13) |
|
| 27 |
Superhero Movie 2008, PG-13) |
|
| 28 |
Disaster Movie 2008, PG-13) |
|
| 29 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 30 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 31 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 32 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 33 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 34 |
Over the Hedge 2006, PG) |
|
| 35 |
Cinderella 1950, G) |
|
| 36 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 37 |
Sleeping Beauty 1959, G) |
|
| 38 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 39 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 40 |
Dumbo 1941, G) |
|
| 41 |
Alice in Wonderland 1951, G) |
|
| 42 |
Bambi 1942, G) |
|
| 43 |
Snow White and the Seven Dwarfs 1937, G) |
|
| 44 |
Pinocchio 1940, G) |
|
| 45 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 46 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 47 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 48 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 49 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 50 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 51 |
Predator 1987, R) |
|
| 52 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 53 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 54 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 55 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 56 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 57 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 58 |
Sin City 2005, R) |
|
| 59 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 60 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 61 |
Panic Room 2002, R) |
|
| 62 |
Urban Legend 1998, R) |
|
| 63 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 64 |
Saw 2004, R) |
|
| 65 |
Halloween 1978, R) |
|
| 66 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 67 |
Scream 1996, R) |
|
| 68 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 69 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 70 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 71 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 72 |
Crossroads 2002, PG-13) |
|
| 73 |
Glitter 2001, PG-13) |
|
| 74 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004, PG-13) |
|
| 75 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 76 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 77 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 78 |
The Shining 1980, R) |
|
| 79 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 80 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005, PG) |
|
| 81 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 82 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 83 |
Underworld 2003, R) |
|
| 84 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 85 |
The Descent 2005, R) |
|
| 86 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 87 |
Alien 1979, R) |
|
| 88 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 89 |
Freddy vs. Jason 2003, R) |
|
| 90 |
Cry Wolf 2005, PG-13) |
|
| 91 |
House of Wax 2005, R) |
|
| 92 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 93 |
The Core 2003, PG-13) |
|
| 94 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 95 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 96 |
Clueless 1995, PG-13) |
|
| 97 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 98 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 99 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 100 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 101 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 102 |
High School Musical 2006, G) |
|
| 103 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 104 |
Hostel 2006, R) |
|
| 105 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 106 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 107 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 108 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 109 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 110 |
Anastasia 1997, G) |
|
| 111 |
Speed 1994, R) |
|
| 112 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 113 |
Casper 1995, PG) |
|
| 114 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 115 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 116 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 117 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 118 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 119 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 120 |
Carrie 1976, R) |
|
| 121 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 122 |
Enchanted 2007, PG) |
|
| 123 |
Beowulf 2007, PG-13) |
|
| 124 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 125 |
The Skeleton Key 2005, PG-13) |
|
| 126 |
Charlie's Angels 2000, PG-13) |
|
| 127 |
Detroit Rock City 1999, R) |
|
| 128 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 129 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 130 |
The Addams Family 1991, PG-13) |
|
| 131 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 132 |
A Bug's Life 1998, G) |
|
| 133 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 134 |
Jumper 2008, PG-13) |
|
| 135 |
300 2007, R) |
|
| 136 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 137 |
Get Smart 2008, PG-13) |
|
| 138 |
Marley & Me 2008, PG) |
|
| 139 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 140 |
17 Again 2009, PG-13) |
|
| 141 |
Cloverfield 2008, PG-13) |
|
| 142 |
See No Evil 2006, R) |
|
| 143 |
(500) Days of Summer 2009, PG-13) |
|
| 144 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 145 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 146 |
The Breakfast Club 1985, R) |


















































































































































