My Favorite Movies


  SkullFairyy's Rating My Rating
1
Attack of Pin-Up Boys 2007,  Unrated)
Attack of Pin-Up Boys
BEST. MOVIE. EVER.
suju fighting! xD
2
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Someone's a little obsessed LOL. Haha I watched it twice, that's how cool I am...in the first 3 days it was out.
Anyways, so it starts off with Bella saying how she never gave much thought about dying and it was a good starting quote. Then there's this deer or something and my friend goes "oh look it's Bambi! Bambi, meet Edward!" lol!
I instantly see Kristen as Bella. The way she acts was exactly how I imagined Bella, slightly awkward, clumsy and fragile.
Then enter the Cullens. [and enter my scream]. You see Rosalie, hottie Emmett, cute Alice and super hot Jasper with amazing hair. THEN ENTER EDWARD. yes i screamed. I've never felt so close to him in my life rofl!
Lol at Bella when she smells her hair because of Edward's reaction to her. And when he comes back his voice just made me melt.
Omr I was like "GO EDWARD" in the Port Angeles scene! He gets out the car and is like giving them these weird freaky faces! Gosh he's awesome. And then he's telling Bella what the people are thinking...he says "I don't have the strength to stay away from you anymore". aww!
So they fall in love and Edward shines in the sunlight. He unbuttons his shirt. xD haha I loved that part! He's got GLITTER! lol!
Oh yeah I nearly forgot about Jacob. So he has LOL hair! it's so funny! and his friends reminded me on Pochahontas lol! Me and my friends were like "just around the river bend!". But I liked Taylor Lautner, I don't want him to be replaced by that weird ugly guy.
When Bella goes to Edward's house it was really funny! Rosalie says "does she even like Italian?" Emmett says "Her name is Bella" haha! And they're in the kitchen which is a change. Rosalie was cool but they could have picked a prettier actress, no offence Nikki Reed, she's still cool though. Aww and poor Jasper! It must have been painful for him, but he had sexy hair so it was all good.
Bella and Edward moments just made me go "AWW!". Omr the kiss! Bella had to stay still or Edward would have killed her. But it was an amazing kiss. One to note for history there. And then just when it was about to heat up, Edward pulls away! Damn...LOL.
The baseball scene was my favourite I think. OMR JASPER WAS AWESOME. I loved his little twist with the baseball bat! That was great! and Emmett climbing the tree and everything! Rosalie "my spider monkey" lol!
Then comes the enemy and James goes beserk and Edward just made me melt. "Bella you are my life now" and "I'll do anything to keep you safe again" or something like that.
So Alice rips James's head off which just made me LOL. And Edward is like sucking Bella's venom and he has to stop...and he does. WELL DONE EDWARD. I'm proud of you.
And then they go to prom e.t.c.
I loved Charlie when he keeps mentioning the pepperspray! Lol! Loved it when Emmett waves with the knife. Loved the Jasper//Alice moments.
Yeah I screamed a few times. Sang Decode in the credits. And screamed for Billy Black. ROFL. xD
Twilight was amazing. End of.
3
Camp Rock 2008,  G)
Camp Rock
LMAO!
Can't believe I actually watched it! Incrediblely cheesy, incrediblely predictable but it made me happy! It was a trillion times better that High School Musical and Demi Lovato isn't bad. Plus, the Jonas Brothers were pretty awesome too!
4
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
OMG! My favourite movie ever! I like this film so much. I don't really know what else to say really...
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Love all the Star Wars movie and well, this was the original wasn't it?! Gotta love it!
6
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
I love young Obi-Wan! HeeHee! But also, the Queen loved awesome aswell! Loved her dresses and the make-up.
7
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
I liked this one because the love story between Padme and Anakin was to me, so Aww! But a good fight scene at the end though.
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
This was many peoples favourite but to me, I didn't like it as much as some of the others. I don't really know why but there you go.
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
I cried when Anakin turned to the dark side. WHY?! He had a choice! But instead he killed Padme...His freaking wife! I needed a whole box of Kleenex's for this film!
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Love it!
xD
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Well what can I say?
...
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
LOVE LOTR!
13
300 2007,  R)
300
LOVE IT LOVE IT LOVE IT LOVE IT LOVE IT!
THIS IS SPARTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
I had an obsession over this film for about 2 weeks after I watched it...never really got over it.
14
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
This was actually the first James Bond movie I've seen from beginning to end, no joke! And if I'm honest, it was AMAZING! And it wasn't just Daniel Craig's body that was amazing too! The fight scenes, the gadgets, what a movie huh? It really was awesome! I thought Vesper (Eva Green) was pretty evil by doing what she did, and to think they were getting along so well! Anyways, deffo a 5 star movie! Loved it!
15
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
I love Spider-Man! I had to watch this on my own but it was great!
16
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Love!
<3
17
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
AWESOME!
18
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
I cried, and cried, and cried in this film! Did I really have to go through 4 packets of Kleenex's? Well yes! It was so emotional! GO ROCKY!
19
Rocky 1976,  PG)
Rocky
It was a bit before my time, but after watching Rocky Balboa, I really had to go and watch this to see what all this 'Rocky' thing was about. I gotta say, it ties in nicely with Balboa.
20
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
I love this film lots and lots! Jason Bourne is indesstructable! I mean, he just walks out of a car crash...UNHARMED! Loves it! And the window jumping part! Total awesomeness!
21
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
I prefered Identity and Ultimatum but this was still a great film. It was sad when the woman died!
22
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
I love the way that this story is totally different to any other. Matt Damon was born for this role! GO JASON! WHOO!
23
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
This was definetly awesome! Steven Spielberg is genius!
24
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Just awesome. I love all the Indiana films!
25
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Not my favourite Indiana movie but it's still gooooood.
26
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
I don't actually know if a movie can get any better. It ticked all the boxes. Fantastic acting, awesome special effects, gripping storyline and it definetely lived up the huge hype.

Harrison Ford has proved that men over the age of 65 can still kick ass and be a hero. Shia LaBeouf was excellent playing Mutt, Indiana's son. The banter between them was very amusing.

The storyline was. again, amazingly written and the special effects, couldn't be beaten. Especially the scene when the temple falls down.

If I could give it higher then 5 stars, I would, but I can't. This installment of Indiana Jones was absolutely fantastic and is definetely up there in my favourite movies of all time. =D
27
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
ET! LOVE IT!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments