My Favorite Movies
| skorchad's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Up 2009, PG) |
|
| 2 |
Paul Blart: Mall Cop 2009, PG) |
|
| 3 |
The Hangover 2009, R) |
|
| 4 |
The Goods: Live Hard, Sell Hard 2009, R)
Pretty decent in the genre of plain silly 80's schtick movies. NOthing to write home about (except for Will ferrell's cameo(s) which were pretty hysterical. . . everything played out like a chevy Chase flick after Chase's prime. Still notably funny, just expect more and know their potentail to do better, Unrated DVD is what I would wait for if I had it to do over again ;) |
|
| 5 |
Powder Blue 2009, R) |
|
| 6 |
London 2005, R) |
|
| 7 |
The Hammer 2007, R) |
|
| 8 |
Duplicity 2009, PG-13) |
|
| 9 |
Envy 2004, PG-13) |
|
| 10 |
State of Play 2009, PG-13) |
|
| 11 |
Secretary 2002, R) |
|
| 12 |
Inside Deep Throat 2004, NC-17) |
|
| 13 |
Sherrybaby 2006, R) |
|
| 14 |
Soul Power 2009, PG-13) |
|
| 15 |
Sin Nombre 2008, R) |
|
| 16 |
Cashback 2006, R)
OK, i admit it, I'm a sucker for chix w/ accents (English, spanish, german. . .some reason not French. . . they just sound, well i digress) and I love the English's reckless regard for gratuitous nudity. LOL But seriously, a totally decent narrative prose about finding one's own path and ownership of responsibility. Loved it. |
|
| 17 |
Kiss Kiss, Bang Bang 2005, R) |
|
| 18 |
Thank You For Smoking 2005, R) |
|
| 19 |
Dave Chappelle: For What It's Worth 2004, Unrated) |
|
| 20 |
Observe and Report 2009, R) |
|
| 21 |
Next Day Air 2009, R) |
|
| 22 |
Brooklyn Rules 2006, R) |
|
| 23 |
Charlie Bartlett 2007, R) |
|
| 24 |
Forgetting Sarah Marshall 2008, R) |
|
| 25 |
It's Always Sunny In Philadelphia 2005, R) |
|
| 26 |
A Good Day to Be Black & Sexy 2008, R)
I like it because it's not all pretentious and lovey dovey. Sex isn't always some grandiose outing that makes everybody magically get along and relieve insecurities lol! Sometimes people do messed up things and play mind games or the sake of "getting some". I like all the approaches these series of short films look into that instead of fluff and fodder. . . |
|
| 27 |
Every Little Step 2008, PG-13) |
|
| 28 |
Whatever Works 2009, PG-13) |
|
| 29 |
Fame 1980, R) |
|
| 30 |
The Babysitters 2007, R) |
|
| 31 |
King's Ransom 2005, PG-13) |
|
| 32 |
The Human Contract 2008, R) |
































