Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  skootertaylor's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Best movie ever! It's so unexpected, action packed, and funny. I've watched this at least 100 times & can watch it again and again!!
2
True Romance 1993,  R)
True Romance
This starts out and you think it's about love...sort of. Lots of celebrity cameos and bit parts. Violence, and bad-ass action helps me to forgive the fact that Christian Slater has the lead role.
3
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of my top 3 movies of all time. Somehow this epic just moves and moves, and you hardly notice the hours pass! It's got lots of great action and violence for men, as well as love and loss for women. Great acting and directing by Gibson, and the scenic shots are beautiful. It's possible to feel like you're transported to the past.
4
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
AWESOME! I hate Keanu as an actor, but loved this flick! I've watched it over and over quite a few times!
5
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
Love this retelling of the Count. Jim Caviezel is captivating as Dantes, and all you can do as a viewer is root for him...every time!
6
300 2007,  R)
300
AWESOME!! I fully enjoyed this great movie! The battle scenes and great cgi blood makes it like the comic. The tale is told well, and it's hard to look away! Superb job by Gerard Butler. Highly recommended!!
7
Sin City 2005,  R)
Sin City
GREAT! Mickey Rourke is fabulous in this! His story is so great. I liked the comic book look of the whole thing. The lighting and shadows make this world more believable. I don't remember Wood having any lines, but he was a very interesting character in this!
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Nothing beats the moment you realize Dufresne has escaped. Finally, someone sticks it to the man!!
9
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Didn't really like this the first or second time I watched it, but now I am addicted! It makes me cry every time. it doesn't hurt that sexy Ewan Mcgregor has a lovely singing voice!
10
Murder in the First 1994,  R)
Murder in the First
Another example of the little guy standing up to the system. While watching this...all you casn think of is how unfair life is. Then, rejoice when the bad guys get theirs!!
11
Dogtown and Z-Boys 2001,  PG-13)
Dogtown and Z-Boys
I've watched this quite a few times, and still love it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments