My Favorite Movies


  skitzISkneat's Rating My Rating
1
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
2
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
3
Gattaca 1997,  PG-13)
4
Angela's Ashes 1999,  R)
5
Boyz n the Hood 1991,  R)
6
Clueless 1995,  PG-13)
7
About a Boy 2002,  PG-13)
8
Ray 2004,  PG-13)
9
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
Nobody Knows (Dare mo shiranai)
This is an excellent movie, it pulls you into the world of 4 children living in Tokyo who were abandoned by their mother Keiko. The children all range from ages 4-12 two boys and two girls. The movie starts off with the family moving into a small apartment/room in Tokyo 2 of the children are snuck in hidden inside suitcases from the landlords, the oldest of the children Akira is the only child that is permitted to have contact with the outside world. After settling into the new place Keiko goes over the rules with the children, no going outside the apartment/room at anytime, and no loud noises. Akira does all the shopping and sometimes does the cooking while his mother is out on dates. You rarely see Keiko as she leaves the children at home alone all the time and tells them that she is out looking for a husband so that they can all live this wonderful life in a big house and everything. She comes homes only to bring money and drop off presents for the kids. Right before Christmas Keiko leaves a letter and some money for the children, she instructs Akira to watch after his 3 younger siblings Kyoko the oldest girl, Shigeru the youngest boy and Yuki the youngest girl, while she goes off to [work] for some odd months.

At first things are going well, the kids are all chipping in and helping out around the house Kyoko does their laundry while Akira pays all the bills and goes out to get food. The younger kids become more and more intrigued by the outside world while Akira finds himself stuck in the outside world but sitting on the side line, he wants to take part in what all the other kids his age are doing but everytime he tries there is always something to bring him back to the reality that he has way more responsibilities then just being a kid. As the apartment/room starts to deteriorate so does the movie, it gets very gloom and gives this real look into all the struggles that the children have to endure.

I rented this DVD on netflix I saw it in one of my friends list, and thought I would check it out, I never paid attention to its 2 hour plus running time, but actually sitting down and watching the movie you never pay attention to the fact that this movie is 2 hours long, as you are more concerned with how these 4 young kids are going to survive. I am not big on movies that over 2 hours long as I tend to loose all interest in the movie itself, but this was one movie that pulled me into it right from the beginning. It was very well written and directed the acting from these kids was outstanding, this movie is bound to touch your heart.
10
Armageddon 1998,  PG-13)
11
Baby Boy 2001,  R)
12
Blow 2001,  R)
13
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
awesome movie, great action, great acting
14
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004,  PG-13)
15
Uncle Buck 1989,  PG)
16
Remember the Titans 2000,  PG)
17
Ghost 1990,  PG-13)
18
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
19
Coming to America 1988,  R)
20
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
21
Poetic Justice 1993,  R)
22
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
23
Rain Man 1988,  R)
24
Bicentennial Man 1999,  PG)
25
Pay It Forward 2000,  PG-13)
26
Weird Science 1985,  PG-13)
27
A Time to Kill 1996,  R)
28
Higher Learning 1995,  R)
29
School Daze 1988,  R)
30
The Shawshank Redemption 1994,  R)
31
Memento 2000,  R)
32
Phenomenon 1996,  PG)
33
Empire 2002,  R)
34
Girl, Interrupted 1999,  R)
35
Spanglish 2004,  PG-13)
36
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
37
Almost Famous 2000,  R)
38
A Christmas Story 1983,  PG)
39
The Life of David Gale 2003,  R)
40
Friday 1995,  R)
41
A Raisin in the Sun 1961,  PG)
42
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
43
Spun 2002,  R)
44
Redemption - The Stan "Tookie" Williams Story 2003,  Unrated)
45
Apollo 13 1995,  PG)
46
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
47
Dogma 1999,  R)
48
Soul Food 1997,  R)
49
Backdraft 1991,  R)
50
The Fifth Element 1997,  PG-13)
51
Eve's Bayou 1997,  R)
52
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
53
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
54
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
55
Waterworld 1995,  PG-13)
56
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
57
The Green Mile 1999,  R)
58
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
59
V for Vendetta 2006,  R)
60
Steel Magnolias 1989,  PG)
61
The Jungle Book 1967,  G)
62
Uptown Girls 2003,  PG-13)
63
Crooklyn 1994,  PG-13)
64
Pet Sematary 1989,  R)
65
Sling Blade 1996,  R)
66
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
67
The Players Club 1998,  R)
68
Equilibrium 2002,  R)
69
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
70
11:14 2003,  R)
71
The Hurricane 1999,  R)
72
Saw (short film) 2003,  Unrated)
73
Boomerang 1992,  R)
74
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
very powerful movie,
75
TRON 1982,  PG)
76
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
77
Click 2006,  PG-13)
78
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
79
When the Levees Broke 2006,  Unrated)
80
Training Day 2001,  R)
81
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
82
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
83
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
84
Godsend 2004,  PG-13)
85
Hell Night 1981,  R)
86
Men of Honor 2000,  R)
87
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
88
The Original Kings of Comedy 2000,  R)
89
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
90
Love and Basketball 2000,  PG-13)
91
City by the Sea 2002,  R)
92
Dangerous Minds 1995,  R)
93
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
94
Slither 2006,  R)
95
Carrie 1976,  R)
96
Jurassic Park 1993,  PG-13)
97
In the Bedroom 2001,  R)
98
Zigzag 2001,  R)
99
Stand by Me 1986,  R)
100
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
101
Poltergeist 1982,  PG)
102
Blank Check 1994,  PG)
103
Fallen 1998,  R)
104
Millions 2004,  PG)
105
The Neverending Story 1984,  PG)
106
Stephen King's It 1990,  Unrated)
107
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
108
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
109
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
110
Rent 2005,  PG-13)
111
Left Behind - World at War 2005,  PG-13)
112
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
113
Matchstick Men 2003,  PG-13)
114
The Passion of the Christ 2004,  R)
115
Forrest Gump 1994,  PG-13)
116
Little Manhattan 2005,  PG)
117
August Rush 2007,  PG)
118
The Lion King 1994,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments