My Favorite Movies


  Skinwalker's Rating My Rating
1
True Romance 1993,  R)
True Romance
A brilliant film. Original, interesting, funny, moving. The romance is, as you'd expect, a true love story, really sweet and romantic, rushed yet believable. Brilliant acting and writing. Watch it.
2
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Brilliant
3
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Just as good as volume 1
4
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
Beautiful
5
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
6
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
7
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
Brilliant
8
Being John Malkovich 1999,  R)
9
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
Mind blowing
10
Predator 1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments