My Favorite Movies


  skinnymonkey7's Rating My Rating
1
The Enemy Below 1957,  Unrated)
2
The Great Escape 1963,  Unrated)
3
Inside Man 2006,  R)
4
Man on Fire 2004,  R)
5
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
6
300 2007,  R)
7
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
8
The Butterfly Effect 2004,  R)
9
Night at the Museum 2006,  PG)
10
Rear Window 1954,  PG)
11
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
12
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
13
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
14
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
A must see for everyone who has dreams
15
Rope 1948,  PG)
16
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
17
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
18
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
19
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
one of a kind
20
Die Hard 1988,  R)
21
That Thing You Do! 1996,  PG)
22
Papillon 1973,  PG)
23
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
great movie
24
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
25
Notorious 1946,  Unrated)
26
The Sting 1973,  PG)
27
Shooter 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments