Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  skatershadow1's Rating My Rating
1
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
One of my favourites films, its so well done!
2
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
MY FAVOURITE FILM EVER!!!!!!! and so misunderstood
3
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
It's just called Green Street here in England, which I think is a far better name. If you have seen the film, you'd think caling them hooligans as quite offensive!
4
Snatch 2001,  R)
Snatch
Brad Pitt is brilliant as Micky
5
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
It's quite a powerful film, and the ending really makes you think
6
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
I adore this movie!
7
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I really love this film!!
8
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
A very interesting storyline
9
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
So So Funny! My favourite quote has to be'what you gunna do, bleed on me'
10
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Luv this film!
11
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
AMAZING!
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
This trilogy is simply a masterpiece!
14
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
15
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
Great funny film!
16
Ned Kelly 2004,  R)
Ned Kelly
Its a good tale
17
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
Amazing soundtrack!!
18
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
'It's not revenge he's after, it's a reckoning" -I love this quote!
19
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
EXCELLENT!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments