My Favorite Movies


  skasporty60's Rating My Rating
1
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
A MUST SEE movie - straight to the shocking finale!
2
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963,  G)
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
"IT'S DA BIG DOUBLE-YUH, I TELL YA!!!"
3
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
"THEY'RE COMING FOR YOU, BARBARA!!!!
4
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
A Night at the Opera
"....& THREE HARD-BOILED EGGS...!"

A Classic!!!!!!!
5
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
" ATTABOY, CLARENCE!!"

A BIG-TIME, SEASONAL CLASSIC!!!!!!
6
Trinity Is Still My Name (...continuavano a chiamarlo Trinità) 1971,  G)
Trinity Is Still My Name (...continuavano a chiamarlo Trinità)
"...& DON'T CALL ME BAMBINO!!!!!

fantasic, rugged comedy duo
7
Giant 1956,  G)
Giant
TAYLOR! DEAN!HUDSON! Classic hollywood drama with rich locations!!!
8
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1931,  Unrated)
Dr. Jekyll and Mr. Hyde
"I'M FREE!!!!!!FREEEEEEEEEE!!!!!!!!"
Even the transformations still brings real shocks !!!!!!
9
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
"FRUN - KEEN - STEEN!!!"
Absolute laughs -a-minute!!!!
10
Frankenstein 1931,  Unrated)
Frankenstein
"IT'S ALLLLLLLIIIIIIIIIIIVE!!!!!!!"
Brilliant classic!!!!!!
11
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
".....AND DON'T CALL ME SURELY!!!!!!!!"
Absolute must!!!!!!!
12
The Flight of the Phoenix 1965,  Unrated)
The Flight of the Phoenix
"I MAKE MODEL AIRCRAFTS!!!!!"
"HOT" Drama!!!!!!!
13
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
"DO YOU SEE THE LIGHT????"
Music - Comedy - mayhem - madness!!!!
14
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
"I'M GETTING TOO OLD FOR THIS S-...."
FANTASTIC!!!!!!!!
15
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
" COME WITH ME IF YOU WANT TO LIVE!"
VERY POWERFUL!!!
16
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
"JUST RUNNNNNNNNNNN!!!!!!"
IS there a sequel on its way?
17
Uptown Saturday Night 1974,  PG)
Uptown Saturday Night
"AMEN!!!" Said the Reverend in this classic comedy!!!
18
Mr. Saturday Night 1992,  R)
Mr. Saturday Night
"DON'T - GET-ME-STARTED!!!"
19
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
"I'M TAKING U DOWN TO CHINATOWN!!!"
HILARIOUS!!!!!!
20
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
"ASSSSSSSSSSSSS....HOOOOOOOOOOLLE!"

Verrrry funny!!!!!!
21
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
"GOOD LUCK!" "THANK YOU - OOPS!!!"
A WWII GEM!!!!!!!
22
The Patsy 1964,  Unrated)
The Patsy
"ERR..ERR..EM..HELLO...!"

Jerry Lewis at his best!!!!!!
23
The Magnificent Seven 1960,  R)
The Magnificent Seven
" I DEAL IN LEAD!"
The Ultimate Western!!!!
24
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
"RUN, JEFFERSON, RUN!!!!"
Old BOYS' OWN wartime adventure!!!
25
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
"USE THE FORCE, LUKE!!"
THE SCI-FI BIGGIE!!!!!!
26
The Time Machine 1960,  G)
The Time Machine
"...ONCE MORE I PRESSED THE LEVER OF MY MACHINE...!"
A CLASSIC!!!!!
27
The Longest Yard 1974,  R)
The Longest Yard
" MEAN MACHINE!!MEAN MACHINE!!"
stirring prison drama!!!!!
28
How the West Was Won 1962,  G)
How the West Was Won
"GREEEEEEEEEEN LEAVES!", as Sung by part of the cast in this extensive history of the west!
29
Sin City 2005,  R)
Sin City
"YOU CAN CALL ME GOLDIE!"
Brilliant comic strip adventure!!!!!!!
30
Ray 2004,  PG-13)
Ray
"WHAT I'D SAY???!"
Brilliant !!!!!!
31
Aliens 1986,  R)
Aliens
" GET AWAY FROM HER YOU BITCH!!!!!!!!!"
FANTASTIC sequel to a sci - fi classic!!!
32
Friday 1995,  R)
Friday
"EVERYTIME I COME IN THE KITCHEN, U IN THE KITCHEN!!!"
FANTASTIC COMEDY!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments