My Favorite Movies
| SJSharkGrrl09's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 2 |
Mysterious Skin 2004, NC-17) |
|
| 3 |
Brick 2006, R) |
|
| 4 |
Hedwig and the Angry Inch 2001, R) |
|
| 5 |
Valley Girl 1983, R) |
|
| 6 |
Leaving Las Vegas 1995, R) |
|
| 7 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 8 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 9 |
Empire Records 1995, PG-13) |
|
| 10 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 11 |
The Slaughter Rule 2003, R) |
|
| 12 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 13 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 14 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 15 |
Love and Basketball 2000, PG-13) |
|
| 16 |
The Believer 2001, R) |
|
| 17 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 18 |
300 2007, R) |
|
| 19 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 20 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 21 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 22 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 23 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 24 |
The Sandlot 1993, PG) |
|
| 25 |
Superbad 2007, R) |
|
| 26 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 27 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 28 |
Lucas 1986, PG-13) |
|
| 29 |
Less Than Zero 1987, R) |
|
| 30 |
Class 1983, R) |
|
| 31 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 32 |
The Bad Seed 1956, Unrated) |
|
| 33 |
All About Eve 1950, PG) |
|
| 34 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 35 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 36 |
Dracula - Dead and Loving It 1995, PG-13) |




































