My Favorite Movies


  1. SJP2415
  2. Steve

Give list a short description

  SJP2415's Rating My Rating
1
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
I love the character of Elwood Dowd, a true inspiration to all of us who love to act silly
2
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
as funny as it gets, you have to see this. Cary Grant's funniest role ever
3
Spartacus 2004,  Unrated)
Spartacus
i was looking for the original Kirk Douglas version, which is a classic
4
The African Queen 1952,  Unrated)
The African Queen
Boggie and Hepburn, what a pair.
5
North by Northwest 1959,  Unrated)
North by Northwest
drama at its best, only as hitchcock could do it
6
Back to the Future 1985,  PG)
7
Back to the Future Part II 1989,  PG)
8
Back to the Future Part III 1990,  PG)
9
The Godfather 1972,  R)
10
Alien 1979,  R)
Alien
one of the great horror movies of all times
11
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
funny as all hell
12
My Fair Lady 1964,  G)
13
South Pacific 1958,  Unrated)
South Pacific
ok, so i'm a sucker for a love story
14
Dune 1984,  PG-13)
Dune
the best and truist to the original frank herbert story
15
West Side Story 1961,  PG)
16
Fiddler on the Roof 1971,  G)
17
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
21
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
25
Malice 1993,  R)
Malice
One of the best twisted endings ever
26
Braveheart 1995,  R)
27
Gladiator 2000,  R)
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
29
Schindler's List 1993,  R)
30
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
The best of the series, Ricardo Montalban is the baddest of them all
31
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
Hitchcocks finest
32
Forrest Gump 1994,  PG-13)
33
Das Boot (The Boat) 1981,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments