My Favorite Movies
| sizzlor's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952, PG) |
|
| 2 |
Wandâfuru raifu (After Life) 1998, Unrated) |
|
| 3 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 4 |
Ugetsu monogatari 1953, Unrated) |
|
| 5 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 6 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 7 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 8 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 9 |
Network 1976, R) |
|
| 10 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 11 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 12 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 13 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 14 |
Nattvardsgästerna (Winter Light) 1962, Unrated) |
|
| 15 |
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 1964, Unrated) |
|
| 16 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
















