My Favorite Movies


  siuqua113344's Rating My Rating
1
Tian ya hai jiao (Lost and Found) 1996,  Unrated)
2
Who Am I? ,  PG-13)
3
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
4
Fearless Hyena Part II (Long teng hu yue) 1983,  PG)
5
Dragon Strike (Long xiao ye) (Dragon Lord) (Young Master in Love) 1982,  PG-13)
6
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
7
Siu chan chan (And I Hate You So) 2000,  Unrated)
8
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
9
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
10
The Medallion 2003,  PG-13)
11
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
12
A Chinese Ghost Story 1997,  Unrated)
13
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
14
Mr. Canton and Lady Rose (Ji ji) (Miracles) (Black Dragon) 1989,  PG-13)
15
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
16
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006,  Unrated)
17
Daai lo oi mei lai (Enter the Phoenix) 2005,  Unrated)
18
Thunderbolt (Pik lik feng) 1995,  R)
19
Lu ding ji (Royal Tramp) 1992,  R)
20
Lu ding ji II zhi shen long jiao (Royal Tramp II) 1992,  R)
21
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987,  PG-13)
22
Jackie Chan's Bloodpact (San shi liu mi xing quan) (The 36 Crazy Fists) (Master and the Boxer) 1977,  PG-13)
23
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
24
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
25
Crime Story (Zhong an zu) (New Police Story) (Police Dragon) 1993,  R)
26
The Fearless Hyena (Xiao quan guai zhao) (Revenge of the Dragon) 1979,  Unrated)
27
The Young Master (Shi di chu ma) 1978,  PG-13)
28
Heart of Dragon (Long de xin) (The First Mission) 1985,  R)
29
Chan is Missing 1982,  R)
30
Rush Hour 1998,  PG-13)
31
Jackie Chan's First Strike 1996,  PG-13)
32
Gas 2005,  R)
33
Charlie Chan and The Curse of the Dragon Queen 1980,  R)
34
Meeting at Midnight (Black Magic) 2008,  Unrated)
35
The Jade Mask 1944,  Unrated)
36
Comrades - Almost a Love Story (Tian mi mi) 1997,  Unrated)
37
Charlie Chan in The Shanghai Cobra 1945,  Unrated)
38
Da nao guang chang long (Finale in Blood) 1991,  Unrated)
39
All Men Are Brothers: Blood of the Leopard 1993,  Unrated)
40
Charlie Chan in The Scarlet Clue 1945,  Unrated)
41
Fei zhou he shang (The Gods Must Be Crazy III) (Crazy Safari) 1991,  Unrated)
42
Charlie Chan in The Chinese Cat 1944,  Unrated)
43
Shaolin Drunken Monk 1983,  Unrated)
44
The Killer Meteors (Feng yu shuang liu xing) (Wind, Rain, Two Meteors) 1976,  PG-13)
45
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
46
Maria Full of Grace 2003,  R)
47
Baat sin faan dim ji yan yuk cha siu baau (The Untold Story) (Human Pork Chop) 1993,  Unrated)
48
Holli-dei 2006,  Unrated)
49
Addicted 2002,  Unrated)
50
Nae maeumui punggeum (The Harmonium in My Memory) 1999,  Unrated)
51
Falling for Grace 2006,  PG-13)
52
Totally Baked: A Pot-U-Mentary 2007,  R)
53
Red Doors 2005,  R)
54
Typhoon 2005,  R)
55
Dreamer: The Movie 2005,  Unrated)
56
Spirit of Jeet Kune Do: Once Upon a Time in High School (Maljukgeori janhoksa) 2004,  Unrated)
57
Girl 6 1996,  R)
58
Dasepo Naughty Girls (Dasepo sonyo) 2006,  Unrated)
59
Prism ,  Unrated)
60
May 18 2007,  Unrated)
61
Battle for the Crown 2007,  Unrated)
62
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
63
Nowhere to Hide 1999,  R)
64
The Flying Scotsman 2007,  PG-13)
65
Mala Noche (Bad Night) 1986,  Unrated)
66
Hula Girls (Hula garu) 2006,  Unrated)
67
Southland Tales 2006,  R)
68
Siwore (Il Mare) 2000,  Unrated)
69
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
70
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
71
Mo' Better Blues 1990,  R)
72
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
73
Si wang ta (Game of Death II) 1981,  R)
74
Purple Hearts 1984,  R)
75
Death by Misadventure 2003,  Unrated)
76
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
77
Paran daemun (The Birdcage Inn) (Blue Gate) 1998,  Unrated)
78
...ing 2003,  Unrated)
79
Hulk 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments