Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  siulaztinay's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Greatest Trillogy of all time
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
Labyrinth 1986,  PG)
5
Legend 1986,  PG)
6
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II)
Jackie Chan Rules!!
7
Man on Fire 2004,  R)
8
Willow 1988,  PG)
9
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
Mortal Kombat
Best Game to movie Adaptation...
10
Space Jam 1996,  PG)
Space Jam
M.J. Bugs Bunny = legendary film...
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
13
The Order (The Sin Eater) 2003,  R)
14
Secret Window 2004,  PG-13)
15
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
16
Sleepy Hollow 1999,  R)
17
WaSanGo (Volcano High) 2002,  PG-13)
18
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
Japanese are the best
19
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) 2003,  Unrated)
20
Baramui Fighter (Fighter in the Wind) 2004,  PG)
Baramui Fighter (Fighter in the Wind)
If you're a fan of Street Fighter's Ryu, then this is your movie
21
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
The Matrix done Right...
22
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
New meaning of Killer
23
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
24
Jing mo gaa ting (House of Fury) 2005,  Unrated)
25
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
26
Akira 1988,  R)
Akira
Epic anime film, The first...
27
Gojira 1954,  Unrated)
Gojira
GODZILLA!!!!!!!!
run humans!!!
28
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
What the Matrix should've feel like...
29
Spirited Away 2001,  PG)
30
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
31
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
One of the greatest love stories ever
32
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
33
Highlander 1986,  R)
Highlander
Christopher Lambert, Sean Connery. Nuff said
34
Saw 2004,  R)
35
Saw II 2005,  R)
36
Saw III 2006,  R)
37
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
YAY robots!!!
38
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
39
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
40
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
This is good... Very good
41
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
Leslie Nielsen in the best comedy trillogy ever :p
42
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
43
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
44
Iron Monkey 1993,  PG-13)
45
Major Payne 1995,  PG-13)
46
Metropolis (Metoroporisu) 2001,  PG-13)
Metropolis (Metoroporisu)
Great apocaliptic film
47
Remember the Titans 2000,  PG)
48
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
The 3 laws....
49
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
50
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
51
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
52
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
53
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
54
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
55
Street Fighter II: The Animated Movie 1995,  PG-13)
Street Fighter II: The Animated Movie
HADOKEN!!!!
56
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
"Let's go warp speed" , "No, warp speed is too slow... were going "LUIDICROUS SPEED!!!" *gasp* O.O LUDICROUS SPEED!!!
57
Castle in the Sky 1989,  PG)
58
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
59
Suicide Club 2002,  R)
60
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments