My Favorite Movies
| sitron45's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance 1982, Unrated) |
|
| 2 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 3 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 4 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 5 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 6 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 7 |
Roxanne 1987, PG) |
|
| 8 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 9 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 10 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 11 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 12 |
The Shining 1980, R) |
|
| 13 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 14 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 15 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 16 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 17 |
Heathers 1988, R) |
|
| 18 |
Raising Arizona 1987, PG-13) |
|
| 19 |
Song of the South 1946, G) |
|
| 20 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 21 |
The Cotton Club 1984, R) |
|
| 22 |
History of the World -- Part I 1981, R) |
|
| 23 |
The People Vs. Larry Flynt 1996, R) |
|
| 24 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 25 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |

























