Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sitharchon's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Great Movie, Tho still prefer original trilogy, at least we get to see how Vader and empire came to be.
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
8
Godzilla: Final Wars 2004,  PG-13)
9
Godzilla 2000 2000,  PG)
10
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
12
GoldenEye 1995,  PG-13)
13
Die Another Day 2002,  PG-13)
14
Moonraker 1979,  PG)
15
Goldfinger 1964,  PG)
16
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
20
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
21
The Mummy 1999,  PG-13)
22
Top Gun 1986,  PG)
23
Midway 1976,  PG)
24
Patton 1970,  PG)
25
Battle of the Bulge 1966,  Unrated)
26
Tora! Tora! Tora! 1970,  G)
27
Space Jam 1996,  PG)
28
Looney Tunes: Back in Action 2003,  PG)
29
The Lion King 1994,  G)
30
Yu-Gi-Oh! - The Movie (Yûgiô: Gekijô-ban) 2004,  PG)
31
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments