My Favorite Movies


  sis2199's Rating My Rating
1
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
MY FAVORITE MOVIE OF ALL TIME.
2
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
3
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
5
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
6
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
7
The Godfather 1972,  R)
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
9
The Godfather, Part III 1990,  R)
10
A Bronx Tale 1993,  R)
11
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
12
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
13
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
14
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
15
Sleepy Hollow 1999,  R)
16
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
17
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 1966,  Unrated)
18
A Charlie Brown Thanksgiving 1973,  Unrated)
19
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
20
Clue 1985,  PG)
21
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
22
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
23
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
Saw it and loved it.
24
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
25
Pitch Black 2000,  R)
26
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
27
300 2007,  R)
28
Clockstoppers 2002,  PG)
29
The Terminator 1984,  R)
30
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
31
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
32
Halloween 1978,  R)
33
Halloween II 1981,  R)
34
Friday the 13th 1980,  R)
35
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
36
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
37
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
38
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
39
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
40
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
41
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
43
Transformers 2007,  PG-13)
44
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
Watched this movie and i loved it. Its better than all the others.
45
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
I loved this movie so much i got an anniversary edition. I watch it all the time its one of my favorite movies of all time.
46
Where the Wild Things Are 2009,  PG)
Where the Wild Things Are
ive always luved the book as a kid so ill give it a chance
47
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
i loved it i hope they make another one.
48
Sin City: A Dame to Kill For 2013,  Unrated)
49
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
love this movie Christian Bale complete genius role for him.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments