My Favorite Movies
Give list a short description
| SirMillad's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 2 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 3 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 4 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
Actually this is the only movie i saw twice in one night! |
|
| 5 |
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989, NC-17) |
|
| 6 |
The Holy Mountain 1973, R) |
|
| 7 |
Irreversible 2002, Unrated) |
|
| 8 |
Vampire Hunter D (Banpaia hantā D) 1985, Unrated) |
|
| 9 |
Sin City 2005, R) |
|
| 10 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 11 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 12 |
The Jackal 1997, R) |
|
| 13 |
The Neverending Story 1984, PG) |
|
| 14 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 15 |
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000, R) |
|
| 16 |
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997, PG-13) |
|
| 17 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 18 |
Noviembre 2003, Unrated) |
|
| 19 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 20 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 21 |
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) 2005, Unrated) |
|
| 22 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 23 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 24 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 25 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 26 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 27 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 28 |
Shooter 2007, R) |
|
| 29 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 30 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 31 |
The Shining 1980, R) |
|
| 32 |
Cry Wolf 2005, PG-13) |
|
| 33 |
Hostage 2005, R) |
|
| 34 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 35 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 36 |
Arizona Dream 1993, R) |
|
| 37 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 38 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 39 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 40 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 41 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 42 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 43 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 44 |
The Ninth Gate 1999, R) |
|
| 45 |
Rosemary's Baby 1968, R) |
|
| 46 |
Bitter Moon 1992, R) |
|
| 47 |
Brick and Mirror (Khesht va Ayeneh) 1965, Unrated) |
|
| 48 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 49 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 50 |
The Departed 2006, R) |
|
| 51 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 52 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 53 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 54 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 55 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 56 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 57 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 58 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 59 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 60 |
Marsiyeh barf, (Requiem of Snow) 2006, Unrated) |
|
| 61 |
Pirates 1986, PG-13) |
|
| 62 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 63 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 64 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 65 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 66 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 67 |
Anger Management 2003, PG-13) |
|
| 68 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 69 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 70 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 71 |
American History X 1998, R) |
|
| 72 |
The Wizard of Oz (1925) , Unrated) |
|
| 73 |
The Messengers 2007, PG-13) |
|
| 74 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 75 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 76 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 77 |
Sea of Love 1989, R) |
|
| 78 |
Point Break 1991, R) |
|
| 79 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 80 |
eXistenZ 1999, R) |
|
| 81 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 82 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 83 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 84 |
From Hell 2001, R) |
|
| 85 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 86 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 87 |
Ginger Snaps 2000, R) |
|
| 88 |
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004, R) |
|
| 89 |
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004, R) |
|
| 90 |
Hellraiser 1987, R) |
|
| 91 |
Hellraiser - Inferno 2000, R) |
|
| 92 |
Hellbound: Hellraiser 2 1988, R) |
|
| 93 |
Perfume: The Story of a Murderer 2006, R) |
|
| 94 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 95 |
Snatch 2001, R) |
|
| 96 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 97 |
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005, PG-13) |
|
| 98 |
Wolf's Rain 2005, Unrated) |
|
| 99 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 100 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 101 |
Titus 1999, R) |
|
| 102 |
Déją Vu 2006, PG-13) |
|
| 103 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 104 |
Brick 2006, R) |
|
| 105 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 106 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 107 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 108 |
Beowulf 2007, PG-13) |
|
| 109 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 110 |
Yek boos-e koochooloo (A Little Kiss) 2005, Unrated) |
|
| 111 |
A House Built on Water (Khanei ruye ab) 2002, Unrated) |
|
| 112 |
Gaav (The Cow) 1971, Unrated) |
|
| 113 |
Atonement 2007, R) |
|
| 114 |
Scream of the Ants 2006, Unrated) |
|
| 115 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 116 |
The Mating Habits of the Earthbound Human 1999, R) |
|
| 117 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 118 |
The Return of the Living Dead 1985, R) |
|
| 119 |
36 quai des orfevres 2004, Unrated) |
|
| 120 |
Revolver 2005, R) |
|
| 121 |
Smokin' Aces 2007, R) |
|
| 122 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 123 |
Domino 2005, R) |
|
| 124 |
Stick It 2006, PG) |
|
| 125 |
Mortal Kombat 1995, PG-13) |
|
| 126 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 127 |
The Hunting Party 2007, R) |
|
| 128 |
30 Days of Night 2007, R) |
|
| 129 |
We Own the Night 2007, R) |
|
| 130 |
Ronin 1998, R) |
|
| 131 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984, R) |
|
| 132 |
Death Sentence 2007, R) |
|
| 133 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 134 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 135 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 136 |
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992, R) |
|
| 137 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 138 |
Highlander 1986, R) |
|
| 139 |
Siesta 1987, R) |
|
| 140 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 141 |
Ghostbusters 2 1989, PG) |
|
| 142 |
The Game 1997, R) |
|
| 143 |
Vampire Diary 2007, R) |
|
| 144 |
Youth Without Youth 2007, R) |
|
| 145 |
Vampyres 1974, R) |
|
| 146 |
Blade II 2002, R) |
|
| 147 |
Constantine 2005, R) |
|
| 148 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 149 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 150 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 151 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 152 |
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) 1970, Unrated) |
|
| 153 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 154 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 155 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 156 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 157 |
Platoon 1986, R) |
|
| 158 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 159 |
The Saint 1997, PG-13) |
|
| 160 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 161 |
Bloodrayne 2006, R) |
|
| 162 |
Taking Lives 2004, R) |
|
| 163 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 164 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 165 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 166 |
Lord of the Flies 1963, Unrated) |
|
| 167 |
Poltergeist 1982, PG)
A very good movie considering it was made 1982!Even now at the 2008 still there are quite few real good spook movies!and this is with out a doubt one of the top ones! |
|
| 168 |
Innocent Blood 1992, R) |
|
| 169 |
Black Snake Moan 2007, R) |
|
| 170 |
Fuck (F*ck) 2005, Unrated) |
|
| 171 |
Rambo (Rambo IV) 2008, R) |
|
| 172 |
Angel Heart 1987, R) |
|
| 173 |
No Country for Old Men 2007, R)
I understand most people are complaining about the ending of this movie!why good guys die and bad guy gets away with it!well to tell u the truth i think the ending in this movie is what makes all the movie as a unique one!this movie has great in action & violence but the last dialog of Tommy Lee Jones reveals all the movie meaning and purpose!it is that moment which shows that although all the movie was following the Anton & Llewelyn but its the real spine of the movie was Sheriff Ed Tom Bell who although had a history in police force but now he can't do a thing!Not even helping his wife! |
|
| 174 |
George Carlin: Life Is Worth Losing 2005, Unrated) |
|
| 175 |
Blow 2001, R) |
|
| 176 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 177 |
Bound 1996, R) |
|
| 178 |
Angel-A 2005, R) |
|
| 179 |
Persepolis 2007, PG-13) |
|
| 180 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 181 |
Mirrors 2008, R) |
|
| 182 |
Insidious 2011, PG-13) |




















































































































































































