My Favorite Movies


  Sirit's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Well for me, this movie got it all.. from Photography to FX, from Soundtrack to the perfomance of actors and without forgetting the argument that comes from a great Book. The atmosphere in this movie is amazing. Definitely a Masterpiece.
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Best Epic Trilogy Ever !
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Best Epic Trilogy Ever !
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Best Epic Trilogy Ever !
5
Before Sunrise 1995,  R)
6
Before Sunset 2004,  R)
7
Forrest Gump 1994,  PG-13)
8
Gladiator 2000,  R)
9
Seven (Se7en) 1995,  R)
10
The Celestine Prophecy 2006,  PG)
The Celestine Prophecy
great movie, i really liked it
11
The Matrix 1999,  R)
12
Batman 1989,  PG-13)
13
Black Hawk Down 2001,  R)
14
August Rush 2007,  PG)
August Rush
5 Star Rating, Beautiful Movie, Amazing Soundtrack. 'nuff said ;)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments