Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  SIRE161's Rating My Rating
1
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
JUST ONE OF FAVS.
2
Scarface 1983,  R)
3
Reservoir Dogs 1992,  R)
4
Pulp Fiction 1994,  R)
5
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Mmmmmm,Uma. I LIKE A GIRL WHO KICKS BLOODY ASS.







I like a chick with sword and Bruce Lee gear on.
6
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
A secound dosage of can of whoop ass.
7
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
Great movie. Great soundtrack. Great cast.
8
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy 2004,  Unrated)
9
Grindhouse 2007,  R)
10
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Not knockin the first one, but i think it was better.







BETTER THEN THE FIRST TWO.
11
Training Day 2001,  R)
Training Day
Should of won a Ocar.
12
Half Baked 1998,  R)
Half Baked
You smoked youself retared...
13
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Big fan of action figures and cartoon since childhood. two thumbs up.
14
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
Not bad for a sequal.
15
How High 2001,  R)
16
A Clockwork Orange 1971,  R)
17
Crank 2006,  R)
18
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
19
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
20
Spider-Man 2002,  PG-13)
21
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
Funny ass movie.
22
New Jack City 1991,  R)
23
The French Connection 1971,  R)
The French Connection
Add a review (optional)...
24
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood
OH, MY RIBS HURT... FROM LAUGHTER.
25
Wild Style 1983,  R)
26
Beat Street 1984,  PG)
Beat Street
OLD SCHOOL
27
Ballistic: Ecks vs. Sever 2002,  R)
Ballistic: Ecks vs. Sever
JUST CUZ LUCY IS HOT...
28
Kids 1995,  NC-17)
Kids
HAROLD HUNTER AND JUSTIN "CASPER" PIERCE R.I.P. (SK8 N.Y.C. AND SHUTBOARDS 94') MY PEOPLES MAY GOD BE WITH YOU BOTH. STILL GOT EACH OTHERS BACK. NO DOUBT.
29
Mad Max 1979,  R)
30
Enter the Dragon 1973,  R)
31
Monster's Ball 2001,  R)
Monster's Ball
Only liked it for the nude scene of Halle."NICE".







THE LOVE SEEN WITH THAT OLD WRINKLED DUDE. DAMN SHE'S HOT.
32
Akira 1988,  R)
33
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
34
Up in Smoke 1978,  R)
35
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
36
Pineapple Express 2008,  R)
37
King of New York 1990,  R)
38
The Waterboy 1998,  PG-13)
39
Big Daddy 1999,  PG-13)
40
Billy Madison 1995,  PG-13)
41
Little Nicky 2000,  PG-13)
42
Ghost in the Shell 1996,  R)
43
Do the Right Thing 1989,  R)
44
Clockers 1995,  R)
45
Fort Apache, the Bronx 1981,  R)
46
New Jersey Drive 1995,  R)
47
The Taking of Pelham One Two Three 1974,  R)
48
Casino 1995,  R)
49
A Bronx Tale 1993,  R)
50
My Cousin Vinny 1992,  R)
51
GoodFellas 1990,  R)
52
Death Race 2008,  R)
53
The Shining 1980,  R)
54
Jackass - The Movie 2002,  R)
55
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
A little piece of sk8board history.
56
Gleaming the Cube 1989,  PG-13)
Gleaming the Cube
Stupid movie, but good ol' school sk8'in. Lots of ol'shool ledgends Hawk,Hosoi,McGill,Kaupas,Guerro.







Movie was lame as s#$t, but good cast. Mike McGill did great ol'school sk8in.
57
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
For some reason, I see myself when I watch this flick. Funny movie.
58
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
59
Heavy Metal 1981,  R)
60
John Q 2001,  PG-13)
John Q
Another missed Ocar winning performence.
61
Con Air 1997,  R)
62
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
63
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
64
Wayne's World 1992,  PG-13)
65
Public Enemies 2009,  R)
66
The Hangover 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments