My Favorite Movies
| sinjinsb's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American Graffiti 1973, PG) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 5 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 6 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 7 |
Platoon 1986, R) |
|
| 8 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 9 |
The Treasure of the Sierra Madre 1948, Unrated) |
|
| 10 |
Stand by Me 1986, R) |










