My Favorite Movies


  simplyfunf's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
2
Stardust 2007,  PG-13)
3
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
4
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
I love it that much that the words escape me. :)

This movie is the perfect combination of deadly serious topics that concern us all as human beings, and on the other hand, insanely genius humor. Kowalski is grumpy, sarcastic and unpleasant but only on the surface. He's simply too intelligent for the people he's living among.

For those good in heart, smart and with character, he's there unconditionally.

A movie for all who appreciate the finesse and are always taken back by a person true to himself.
5
Les Miserables 1998,  PG-13)
6
Man on Wire 2008,  PG-13)
Man on Wire
It's about one of the most amazing adventures and achievements I ever saw in my life! And I'm quite sure it will stay one of them for my whole life.

Truth to be told, I'm still not sure he actually did what he did.;)

The man who walked on wire on height of 417 meters between the twin towers. What is amazing is not just the walk but the whole organization of a event (which of course wasn't legal :) and his enthusiasm, will power and charisma that motivated people around him to join in and help him.

Only bad thing is his betrayal in personal/ love life, that's why half the star less. Only half the star, because the movie is not about him personally but the dream he achieved.

This is a highly recommended movie from my part, for all the dreamers out there. :)
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
One of the best love movies I ever saw!
8
Secondhand Lions 2003,  PG)
Secondhand Lions
Wonderful movie ! It's so rare to see such positive and inspiring movie, with great cast and remarkable story ! I would recommend it for all to see !
9
Awake 2007,  R)
Awake
THE MOST EXCITING movie in ... ages !

Amazingly thrilling and breath taking to the very end. I was on the edge of the seat for the whole 1hr. 18 min that it lasted.

Intense and hard to watch at moments but fair bargain for the UNFORGETTABLE experience and the thoughts it raises.

I recommend it dearly!
10
The Constant Gardener 2005,  R)
11
A Single Man 2009,  R)
A Single Man
I couldn't really say this is a movie. It would be a serious lack of judgement.
"A single man " is deep experience for all senses. A poetry in thin air.

Such layers, beauty in colors and sounds is rare to find. Acting is marvelous, casting excellent. Colin Firth, Julianne Moore and Matthew Goode are exemplary, en every way you analyze it.

I like the emotions swaying and guiding you to the essence of personal experience, but still allowing you to grasp the big picture and truth on abstract level.

Love is love, and that's only thing that should be recognized and respected. Every other judgement, better said fear and prejudice is just an speck of dust unworthy of the meaning.
12
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
13
The Big Kahuna 1999,  R)
14
The Girl with the Dragon Tattoo 2009,  R)
The Girl with the Dragon Tattoo
Excellent dark mystery thriller ! A masterpiece, one can freely say.

I wish Swedish people made more movies like this ! With point, precise, realistic, deep and cruel even, but not trip-like as they usually do.

I loved the investigating duo Salander-Blomkvist. Both of them are authentic and amazing in their character portrayal.

Lisbeth is a bit poke in the eye for the common spectator, with her behavior and appearance but after realizing how she became the way she is, she captures even the hearts of toughest opponents.

Whatever type of spectator you are, take a risk and open the door to Lisbeth world. You may not like all you see, but it sure will make you appreciate all you have and don't have. ;)
15
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
How to Train Your Dragon
Toothless, what more to say ! <3 <3
16
Saving Face 2004,  R)
17
Agora 2009,  R)
18
Gray Matters 2006,  PG-13)
19
City of Angels 1998,  PG-13)
20
Braveheart 1995,  R)
21
The Green Mile 1999,  R)
22
Fighter (Aicha) 1999,  Unrated)
Fighter (Aicha)
Wonderful movie for all fans of martial arts!

I would never say that a danish movie about Turkish girl could be this perfectly directed, technically on the level of high budget movies, without stupid special effects.But not just that.

Story is excellent and it's delightful to see a fighting movie where a main role went to girl!
23
Lost and Delirious 2001,  R)
24
Love Actually 2003,  R)
25
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
A beautiful and humorous story! Wonderful really.
26
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
One of my favourites...So refreshing, inspiring, sincere...For every recommendation. Just like "before sunrise".
27
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
Great love movie, with a deep meaning and lesson to be learned.Only the price was too hight to pay. It's a bit too sad but worth it.
28
Kronk's New Groove 2005,  G)
29
Hoodwinked 2006,  PG)
30
The Incredibles 2004,  PG)
31
Nanny McPhee 2006,  PG)
32
Ice Age 2002,  PG)
33
The Jacket 2005,  R)
34
Memento 2000,  R)
35
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
36
Being Julia 2004,  R)
37
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
38
Phone Booth 2003,  R)
39
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
great movie !
40
Equilibrium 2002,  R)
41
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
42
The Lake House 2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments