My Favorite Movies
These are my current top ten favourite films in order.
| Simontbh's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Girl Next Door 2004, R)
When you first look at the description for this film, you might seem slightly put off about the idea of the lead female character being a porn star, but the story isn't all about that, and does actually have a soul and heart. Of course there is the slight nudity, but then what R-rated comedy film doesn't have nudity? The script is very cleverly written, with smart jokes and lovable characters. You can feel just what the characters might feel, and really makes you think what you would do. Everyone portrays a wonderful character from Emile Hirsch and Elisha Cuthbert to Timothy Olyphant, Paul Dano and Chris Marquette are a joy to watch. It's not the kind of film to watch as a family, but do not enter it thinking it's all about sex. Enjoy |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13)
The problem when writing reviews for the Lord of the Rings trilogy, is that they are so perfect in every way known, that there reviews will be so familiar. Each film gets better than the last, and Return of the King pulls out all the stops to bring you an unforgettable masterpiece of epic proportions. The story is well written, with the relationships between the characters really appearing. |
|
| 3 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13)
If you ever want to see one of the best film-making examples, then 'Titanic' is one of them. Some of the lines might feel a bit cheesy and the love story lines might feel a bit too much love filled, but just watching it was an amazing experience, and i was only watching it on a DVD. The fact that the film is based on something which actually happened, makes it so tragic and so emotional to watch. I'm not normally an emotional guy, but i just felt devastated seeing everyone happening on it. The music doesn't help prevent the emotional experience, as it's some of the best music i've heard on dramatic sequences. The special effects are also amazing too with some amazing realistic shot of the ship. A lot people seem to be put off by this film, but i think its a work of movie making at its best. |
|
| 4 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 5 |
Alpha Dog 2006, R) |
|
| 6 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 7 |
King Kong 2005, PG-13)
Peter Jackson does it again. After creating the amazing Lord of the Rings trilogy, Jackson has turned to the classic King Kong and remade it his way. Any other director and it could have turned out bad, but Jackson has managed to make it as epic as the Rings trilogy, with a wonderful story and fantastic effects, turning King Kong into an exciting modern day classic. |
|
| 8 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 9 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 10 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 11 |
Bean 1997, PG-13) |












beckyjohnson92 posted 3 years ago
nearly all the films u picked i like as well. espechially narnia tht film was bossss