My Favorite Movies


  simonryder93's Rating My Rating
1
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
James Cameron has done it!
Avatar is the most amazing movie ever made.
First of all the 3-D is incredibly clear and presented fabulously.
The scenery and setting was mind blowing.
Sam Worthington did an amazing job as Jake Sully.
The Avatar's looked incredibly real and had no sign of animation what so ever.
When a human rested their hand on the Avatar, there was no tell that the Avatar or human was fake.
The story was amazing and had a perfect narrative. Everything was made sense.
The climax is a bone chilling, exciting rush of action that perfectly concludes the movie.
Avatar is the most amazing movie ever made!
James Cameron is a film making genius.
2
The A-Team 2010,  PG-13)
The A-Team
Epic!
One of the best summer films to come out.
The special effects were great and they made the movie.
The story was fantastic!
Nothing wrong with this movie!
3
The Town 2010,  R)
The Town
Perfect!
One of the best bank robbery movies ever made.
4
Unstoppable 2010,  PG-13)
Unstoppable
Awesome!
Tony Scott does it AGAIN!
5
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Incredible.
Ledger is amazing.
The make up is fabulous.
The Voice and the hair is amazing.
This character is the greatest character ever in a movie.
Bale is great.
The Dark Knight...nothing compares to it.
Two Thumbs Up!
6
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Micheal Bay is an Incredible Director. This movie was mind blowing, the effects and the story. It was all un-describible. Shia LaBeouf was shining. Josh Duhamel was a action hero. The movie wasn't just about special effects like Pirates 2, this movie was about the story. But the special effects were just there. They did a fantastic job, the camera work was amazing. The acting, was crisp. This is the best movie ever made.
Best Action Movie Ever
7
Fantastic Mr. Fox 2009,  PG)
Fantastic Mr. Fox
Wes Anderson has done it!
This is the most amazing stop animation movie ever made!
The writing is incredibly funny and genius. Wes Anderson again creates these great scenes that you never want to end.
George Clooney's voice is perfect.
This is probably the best movie I have seen in since Avatar
8
Grown Ups 2010,  PG-13)
Grown Ups
One of the best Dennis Dugan/Adam Sandler movies to come out since Big Daddy.
There wasn't much comedy but the lines were fantastic and the soundtrack was better.
The entire cast was hilarious EXCEPT Chris Rock sadly, he just didn't have much things to say and they were all boring and not funny.
9
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
Yes, this movie's special effects were amazing and incredibly mind blowing!
The story, however, failed.
The comedy was very, very good though. I found it suprisingly funny.
Megan Fox was just a waste of space in this too, she didn't contribute anything...except her behind..and the every incredibly annoying "SAM!"
In my view, i do not believe they should have made a second Transformers.
Though this movie has flaws, it is still an incredible movie.
I do love to see a lot of destruction and mayhem with amazing special effects, and this movie presented all those perfectly.
Not sure though, its not like the first one where you can watch it over and over.
10
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
This movie was excellent. It was the greatest movie i have seen in such a long time. Shia was great. I loved the comedy in it.
Best Thriller for 2007
11
Superbad 2007,  R)
Superbad
Hilariously Funny.
A Riot!
Its 40 Year-Old Virgin and Knocked Up put together.
I couldn't stop laughing.
Jonah Hill is incredibly funny in the cooking class.
McLovin is very funny.
Humour is perfect.
12
Eagle Eye 2008,  PG-13)
Eagle Eye
Eagle Eye is by far one of the most entertaining movie in 2008. Everything from the car chases to the voice on the phone to the espionage, this movie did not let me down one bit. DJ Caruso is a gifted director.
13
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
This movie was incredible.
I loved the camera work.
It felt like you were there.
This movie was so real and up close.
It is mind blowing, i couldn't have thought of a better movie to be filmed like this.
Its shocking how good it is.
I couldn't believe my eyes.
THE movie for 2008.
14
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
This movie was incredible.
Emile Hirsch was amazing.
This story of this young mans life is incredible.
Sean Penn is a better director than actor.
15
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
This movie was awsome. Action from beginning to end. Brilliant story and great acting.
16
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
S.W.A.T.
A Perfect Cop Movie.
17
Death Sentence 2007,  R)
Death Sentence
A Brutal Masterpiece.
Wan is a Genius.
Bacon is intense.

Brutal and Bloody.

Camera Work is Awsome.
18
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
Be Ready. Because this Movie Brings a punch.
19
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
The Best of Bruce Willis. A fantastic story that punches you right in the face and doesn't let go until u just fight back!
20
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Samuel .L. Jackson is the best. A black and a white guy, fighting crime.
21
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Really great action. Story was really great. Comedy was brilliant. Bruce Willis is John McClane!
22
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
It's Filled with Action-But Lacks Suspense.
23
Stop Loss 2008,  R)
Stop Loss
Brilliant!
Phillippe and Tatum are Powerful.
This movie is one of the greatest war movies out there.
Olyphant is evil and scary even in the short parts he had!
The story was fabulous. Everything worked out.
24
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
This movie was so good. The Rock proves himself as an actor.
25
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
The Best Pixar movie yet.
Best Animation for 2007.
Well done.
This movie was excellent.
26
Accepted 2006,  PG-13)
27
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
This movie was really good from the get go. It had a fast paced story and really good dancing, it was impressive. Each actor really broguths omething to the screen.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments