My Favorite Movies
| simonfair83's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Léon (The Professional) 1994, R)
One of my favs, inch perfect acting from all corners. Relationship developed on-screen beautifully between Reno and Portman. It has everything action scenes, slick thoughtful music, delicately constructed script flowing nicely over potentially difficult situations and of course one hell of a baddie in Oldman. |
|
| 2 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG)
The best star Wars film, great new characters, loads of spacefights, the so inviting planet Hoth, an imaginative cloud city. This is just non stop entertainment with new characters and the relationships between the three mains develop well with a great sense of wit and humour between han and leia, an absolute classic |
|
| 3 |
The Pink Panther 1963, Unrated) |
|
| 4 |
Crash 2005, R) |
|
| 5 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 6 |
Time Bandits 1981, PG) |
|
| 7 |
Arlington Road 1999, R) |
|
| 8 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 9 |
International Velvet 1978, PG) |
|
| 10 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 11 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 12 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 13 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 14 |
Heat 1995, R) |
|
| 15 |
The Living Daylights 1987, PG) |
|
| 16 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 17 |
The Great Outdoors 1988, PG) |
|
| 18 |
Saw II 2005, R) |
|
| 19 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 20 |
Halloween 1978, R) |
|
| 21 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 22 |
The Man Who Knew Too Much 1934, PG) |
|
| 23 |
Where the Heart Is 2000, PG-13) |
|
| 24 |
Employee of the Month 2006, PG-13) |
|
| 25 |
Father of the Bride 1991, PG) |
|
| 26 |
Weird Science 1985, PG-13) |
|
| 27 |
Watership Down 1978, PG) |
|
| 28 |
Fanny by Gaslight (Man of Evil) 1944, Unrated) |
|
| 29 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 30 |
The Millionairess 1961, Unrated)
Peter Sellers quietly does his bit in a fairly reasonable film, Sim is fantastically himself as the lawyer and Sophia Loren is just divine goddess lookalike. Simple plot that stretches nicely over the duration and the cast weave a bit of lighthearted humour. Her fathers mechanical voice and the kippershop are the highlights |
|
| 31 |
Nuns on the Run 1990, PG-13) |
|
| 32 |
Troy 2004, R) |
|
| 33 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 34 |
The Frighteners 1996, R) |
|
| 35 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 36 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 37 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 38 |
For Your Eyes Only 1981, PG) |
|
| 39 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 40 |
Talk Radio 1988, R) |
|
| 41 |
Gregory's Girl 1980, PG) |
|
| 42 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 43 |
Scream 1996, R) |
|
| 44 |
Three Amigos! 1986, PG) |
|
| 45 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 46 |
Jumpin' Jack Flash 1986, R) |
|
| 47 |
Big 1988, PG) |
|
| 48 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 49 |
The Addams Family 1991, PG-13) |
|
| 50 |
Ronin 1998, R) |
|
| 51 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 52 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 53 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 54 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 55 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 56 |
Tremors 1990, R) |
|
| 57 |
Freaky Friday 1976, G) |
|
| 58 |
Speed 1994, R) |
|
| 59 |
Uncle Buck 1989, PG) |
|
| 60 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 61 |
The Bone Collector 1999, R) |
|
| 62 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 63 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 64 |
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986, Unrated) |
|
| 65 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 66 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 67 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 68 |
Saving Grace 2000, R) |
|
| 69 |
Jack and Sarah 1995, R) |
|
| 70 |
Bend It Like Beckham 2002, PG-13) |
|
| 71 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 72 |
Dirty Pretty Things 2002, R) |
|
| 73 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 74 |
Crocodile Dundee 1986, PG-13) |
|
| 75 |
Bugsy Malone 1976, G) |
|
| 76 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 77 |
National Lampoon's Vacation 1983, R) |
|
| 78 |
Grosse Pointe Blank 1997, R) |
|
| 79 |
Oliver! 1968, G) |
|
| 80 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 81 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 82 |
The Secret Garden 1993, PG) |
|
| 83 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 84 |
The Railway Children 1970, G) |
|
| 85 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 86 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 87 |
Fargo 1996, R) |
|
| 88 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 89 |
War of the Buttons 1994, PG) |
|
| 90 |
Anne of the Indies 1951, Unrated) |
|
| 91 |
Kingpin 1996, PG-13) |
|
| 92 |
The Ladykillers 1955, Unrated) |
|
| 93 |
Annie 1981, PG) |
|
| 94 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 95 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 96 |
Of Mice and Men 1992, PG-13) |
|
| 97 |
The Birdcage 1996, R) |
|
| 98 |
The Crying Game 1992, R) |
|
| 99 |
Misery 1990, R) |
|
| 100 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 101 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 102 |
Highlander 1986, R) |
|
| 103 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 104 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 105 |
Psycho 1960, R) |
|
| 106 |
The Fugitive 1993, PG-13) |
|
| 107 |
A Fish Called Wanda 1988, R) |
|
| 108 |
Black Rain 1989, R) |
|
| 109 |
I Know What You Did Last Summer 1997, R) |
|
| 110 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 111 |
Driving Miss Daisy 1989, PG) |
|
| 112 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 113 |
Outbreak 1995, R) |
|
| 114 |
Mermaids 1990, PG-13) |
|
| 115 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 116 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 117 |
Il Postino (The Postman) 1994, PG) |
|
| 118 |
Beautiful Girls 1996, R) |
|
| 119 |
Scream 2 1997, R) |
|
| 120 |
American Pie 1999, R) |
|
| 121 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 122 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 123 |
Witness 1985, R) |
|
| 124 |
On Her Majesty's Secret Service 1969, PG) |
|
| 125 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988, PG-13) |
|
| 126 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 127 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 128 |
Nanny McPhee 2006, PG) |
|
| 129 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 130 |
Blade 1998, R) |
|
| 131 |
Frantic 1988, R) |
|
| 132 |
Spiderman 1990, Unrated) |
|
| 133 |
Aliens 1986, R) |
|
| 134 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 135 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 136 |
Con Air 1997, R) |
|
| 137 |
The Wolves of Willoughby Chase 1988, Unrated) |
|
| 138 |
My Father The Hero 1994, PG) |
|
| 139 |
The Hand That Rocks the Cradle 1992, R) |
|
| 140 |
Prizzi's Honor 1985, R) |
|
| 141 |
Dirty Rotten Scoundrels 1988, PG) |
|
| 142 |
Parenthood 1989, PG-13) |
|
| 143 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 144 |
Robin Hood: Prince of Thieves 1991, PG-13) |
|
| 145 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 146 |
Hot Shots! 1991, PG-13) |
|
| 147 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 148 |
The Queen 2006, PG-13) |
|
| 149 |
Carry on Camping 1969, R) |
|
| 150 |
Muriel's Wedding 1994, R) |
|
| 151 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994, R) |
|
| 152 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 153 |
The Whole Nine Yards 2000, R) |
|
| 154 |
Bachelor Party 1984, R) |
|
| 155 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 156 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 157 |
Dick Tracy 1990, PG) |
|
| 158 |
My Girl 1991, PG) |
|
| 159 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 160 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 161 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 162 |
The Karate Kid 1984, PG) |
|
| 163 |
Short Circuit 1986, PG) |
|
| 164 |
Cool Runnings 1993, PG) |
|
| 165 |
Little Shop of Horrors 1986, PG-13) |
|
| 166 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 167 |
Great Balls of Fire! 1989, PG-13) |
|
| 168 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 169 |
The Ice Storm 1997, R) |
|
| 170 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 171 |
Assault on Precinct 13 2005, R) |
|
| 172 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 173 |
Hollywood Homicide 2003, PG-13) |
|
| 174 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 175 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 176 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 177 |
New Jack City 1991, R) |
|
| 178 |
True Romance 1993, R) |
|
| 179 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 180 |
Innocents in Paris 1953, Unrated) |
|
| 181 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 182 |
Maid in Manhattan 2002, PG-13) |
|
| 183 |
Anywhere But Here 1999, PG-13) |
|
| 184 |
Robots 2005, PG) |
|
| 185 |
Air Force One 1997, R) |
|
| 186 |
Anger Management 2003, PG-13) |
|
| 187 |
The Magdalene Sisters 2002, R) |
|
| 188 |
U.S. Marshals 1998, R) |
|
| 189 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 190 |
Awakenings 1990, PG-13) |
|
| 191 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 192 |
Last Action Hero 1993, PG-13) |
|
| 193 |
Johnny English 2003, PG) |
|
| 194 |
Men of Honor 2000, R) |
|
| 195 |
Me, Myself & Irene 2000, R) |
|
| 196 |
Ransom 1996, R) |
|
| 197 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 198 |
Total Recall 1990, R) |
|
| 199 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 200 |
Sideways 2004, R) |
|
| 201 |
Monster-in-Law 2005, PG-13) |
|
| 202 |
The Pallbearer 1996, PG-13) |
|
| 203 |
My Fellow Americans 1996, PG-13) |
|
| 204 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 205 |
Wilderness 2006, R) |
|
| 206 |
Bolt 2008, PG) |
|
| 207 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 208 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 209 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 210 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 211 |
The Ipcress File 1965, Unrated) |
|
| 212 |
East Is East 1998, R) |
|
| 213 |
Kind Hearts and Coronets 1949, Unrated) |
|
| 214 |
Flight of the Navigator 1986, PG) |
|
| 215 |
The Eagle Has Landed 1976, PG) |
|
| 216 |
Where Eagles Dare 1969, PG) |
|
| 217 |
Ginger Snaps 2000, R) |
|
| 218 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 219 |
It's All Gone Pete Tong 2004, R) |
|
| 220 |
Garden State 2004, R) |
|
| 221 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 222 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 223 |
Bulletproof Monk 2003, PG-13) |
|
| 224 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 225 |
Gothika 2003, R) |





























































































































































































































