Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  simon681's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
4
The Godfather 1972,  R)
5
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
6
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
7
Torque 2004,  PG-13)
8
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
9
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
10
The Matrix 1999,  R)
11
Gladiator 2000,  R)
12
Saving Private Ryan 1998,  R)
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
16
50 First Dates 2004,  PG-13)
17
Eurotrip 2004,  R)
18
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
19
A Walk to Remember 2002,  PG)
20
City of Angels 1998,  PG-13)
21
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
22
Life in a... Metro 2007,  Unrated)
23
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
24
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005,  Unrated)
25
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
26
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) 1997,  Unrated)
27
Company 2002,  R)
28
Hitch 2005,  PG-13)
29
American Pie 1999,  R)
30
American Pie 2 2001,  R)
31
American Wedding 2003,  R)
32
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
33
Road to Perdition 2002,  R)
34
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
35
Independence Day 1996,  PG-13)
36
Blood Diamond 2006,  R)
37
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
38
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
39
Phone Booth 2003,  R)
40
Lucky Number Slevin 2006,  R)
41
The Aviator 2004,  PG-13)
42
Notting Hill 1999,  PG-13)
43
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
44
Shrek 2001,  PG)
45
Forrest Gump 1994,  PG-13)
46
The Departed 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments