My Favorite Movies
| simob1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 2 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 3 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 4 |
The Best of Youth (La meglio gioventù) 2005, R) |
|
| 5 |
I Cento passi (One Hundred Steps) (The Hundred Steps) 2000, PG) |
|
| 6 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 7 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 8 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 9 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 10 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 11 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 12 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 13 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 14 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 15 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 16 |
The Little Mermaid 1989, G) |
















