My Favorite Movies


  silviagw's Rating My Rating
1
Mulholland Drive 2001,  R)
2
The Elephant Man 1980,  PG)
3
Underground 1995,  Unrated)
4
Inland Empire 2006,  R)
5
Damage 1992,  R)
6
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
7
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
8
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
9
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
10
Chocolat 2000,  PG-13)
11
Lolita 1997,  R)
12
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
13
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
14
The Piano 1993,  R)
15
Fight Club 1999,  R)
16
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
18
Taxi Driver 1976,  R)
19
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
20
Tacones lejanos (High Heels) 1992,  R)
21
Dreams 1990,  PG)
Dreams
Add a review (optional)...
22
The House of the Spirits 1993,  R)
The House of the Spirits
Me encantó...gran historia, gran reparto, grandes actuaciones,..la volvería a ver.
23
The Great Dictator 1940,  G)
24
The Silence of the Lambs 1991,  R)
25
The Remains of the Day 1993,  PG)
26
Chaplin 1992,  PG-13)
27
Rebecca 1940,  Unrated)
28
The Birds 1963,  PG-13)
29
Laurel & Hardy 1958,  Unrated)
30
Metropolis 1927,  PG-13)
31
La Strada (The Road) 1954,  PG)
32
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
33
8 1/2 1963,  Unrated)
34
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
35
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
36
Pan's Labyrinth 2006,  R)
37
The Matrix 1999,  R)
38
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
39
The Ring 2002,  PG-13)
40
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
41
Schindler's List 1993,  R)
42
Gandhi 1982,  PG)
43
Alice in Wonderland 1999,  G)
44
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) 1976,  PG)
45
Sophie's Choice 1982,  R)
46
Amores Perros 2000,  R)
47
The Crime of Padre Amaro 2002,  R)
48
Finding Nemo 2003,  G)
49
21 Grams 2003,  R)
50
The Wedding (Wesele) 1972,  Unrated)
51
The Pianist 2002,  R)
52
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
53
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
54
Manhattan 1979,  R)
55
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
56
Match Point 2005,  R)
57
Irreversible 2002,  Unrated)
58
Estacion Central(Central Station) 1989,  Unrated)
59
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
60
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
61
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Gran pelicula, increible historia, toca mas profundas emociones con violencia pero con la naturalidad, me encanto.
62
The Hand 1981,  R)
63
Husbands and Wives 1992,  R)
64
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
65
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
66
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
Gran pelìcula, actuaciones extraordinarias, ... y sigue vigente...
67
Forrest Gump 1994,  PG-13)
68
El Cobrador: In God We Trust 2006,  Unrated)
El Cobrador: In God We Trust
Buenissima....piensa y siente...
69
Slumdog Millionaire 2008,  R)
70
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
71
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments