Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  silver13fire's Rating My Rating
1
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
I like this movie because of the good storyline and great actors.














This is one of the best and classic cult films I have ever seen!
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I've always loved this movie from the moment I saw it. It was the first one of the trilogy that I saw.














This was an awesome start to the trilogy!
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
This movie is just as excelent as the first one.
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
This was the best of all the movies in the trilogy. The ending was very emotional and I feel it was a satisfying one.














This was awesome! The extended edition was even better!
5
Antitrust 2001,  PG-13)
Antitrust
This movie has great acting, and I like it because no one expected a computer geek to expose such a huge scandal, but he did. I first saw this movie on tv and I liked it, so I bought it when I found it.
6
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
I first saw this on tv as a three part mini-series. Me and my family watched all the parts and it was an immediate favorite. I got it as a gift on DVD some years ago. I like how this movie can be funny, serious, and magical at the same time. The beginning sequence is my absolute favorite part of this movie.
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I first saw this in the theatre with my classmates and we all loved it. I love the soundtrack of this one a lot.
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I don't remember where I first saw this, but I remember buying it. Me and my family love this one a lot. I like the choir's song that is like what the witches say in Macbeth.
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
This movie was darker than the first on and I liked it for that.
10
Discovering the Real World of Harry Potter 2001,  Unrated)
Discovering the Real World of Harry Potter
This video really taught me a lot of things both about Harry Potter and things that it is based on. This was very interesting to watch.
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I saw this in theatres all alone, and I liked though it could have been better.
12
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
This movie is very close to the book, but the skipped the fire and potions thing, so I was a little upset.
13
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
I love how this movie has so many monsters in it, and they still work well together. In things with a vampire slayer, I'm usualy on the vampire's side, but both Dracula and Van Helsing were so cool, I found myself in between.
14
Jack and the Beanstalk - The Real Story 2001,  PG)
Jack and the Beanstalk - The Real Story
I like modern twists on classic fairy tales, especialy when they work out well like this one did. This makes fairy tales seem so much more realistic than most movies do. I love it how the giant is really a good guy after all.
15
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
This movie is so disturbing and beautiful, and I just love it. There are both funny and frightening moments that I love.
16
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
This movie is so cute. It reminds me of Alice in Wonderland, and I love David Bowie's character and acting.
17
The Crow 1994,  R)
18
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
19
The Crow: Stairway to Heaven ,  G)
20
The Crow: City of Angels 1996,  R)
21
The Crow - Salvation 2000,  R)
22
Donnie Darko 2001,  R)
23
The Butterfly Effect 2004,  R)
24
Hogfather 2007,  Unrated)
25
The Ring 2002,  PG-13)
26
The Ring Two 2005,  PG-13)
27
The Covenant 2006,  PG-13)
28
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
29
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
30
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
31
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
32
Dark Water 2002,  PG-13)
33
1408 2007,  PG-13)
34
Queen of the Damned 2002,  R)
35
Hostage 2005,  R)
36
Shaun of the Dead 2004,  R)
37
L: Change the World 2008,  Unrated)
38
Death Note (Desu nôto) 2006,  Unrated)
39
House of Wax 2005,  R)
40
Idle Hands 1999,  R)
41
The Eye 2008,  PG-13)
42
Pet Sematary 1989,  R)
43
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
44
Castle in the Sky 1989,  PG)
45
Spirited Away 2001,  PG)
46
The Invisible 2007,  PG-13)
47
The Haunted Mansion 2003,  PG)
48
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
49
Beetlejuice 1988,  PG)
50
Southland Tales 2006,  R)
51
When Good Ghouls Go Bad 2001,  PG)
52
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
53
MirrorMask 2005,  PG)
54
The Dark Crystal 1982,  PG)
55
Cruel World 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments