My Favorite Movies


  SillyxMe's Rating My Rating
1
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
You know there are very few movies in life where it touches your soul. One that can relate to absolutely any problem you may be encountering even if it has nothing to do with it. So many elements of love, humor, sadness, and anger twisted together to make something remarkable. i will always love this.
2
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
i have no idea why i love this movie so much. Everyone has their quirks and has that one movie that draws them in. This is it for me.
Strange i know but the story is fascinating!
3
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
In my Opinion, Miyzaki is the best of the best when it comes to story, animation and well everything really. Ever since i was little itve loved him and his powerful and moving movies. i always cry in everyone and each has a special place in my heart.
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
powerful and wonderful. The Lord of the Rings trilogy have become an instant classic. Its very moving and deep with some of the best acting i've ever seen. i will always cry at the end.
5
Funny Face 1957,  Unrated)
Funny Face
Oh this movie is dahling. I love Audrey in this! She seems most herself in this movie with Paris as a backdrop and the wonderfully enchanting story and places following close behind.
6
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
absolutely stunning. The movie is timeless, beautiful, and i always boo hoo at the end
7
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
An amazing and powerful move. Its such a ride and Natalie Portman is , in my opinion, the most wonderful actress of our times. Its very mysterious and slick with a strong political message. Everything just melted together and who else on earth could fashion a shaved head better than Natalie?
8
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
i loved this so very much. Audrey is so elegant and lovely in all of her films but in this she is amazing dahling.
9
Chaos Theory 2007,  PG-13)
Chaos Theory
This movie is wonderfully filled with dark humor and is so witty and intriguing. The writing and acting is superb and Ryan Reynolds is AMAZING. He really impacted me in this movie. The note cards thing is genius by the way ;)
10
Penelope 2006,  PG)
Penelope
okay this movie has inspired me to do so much with my life. Its so enchanting and whimsical, i love it bunches. The style is very much my own and it's just magical. i will continue to refer this to my friends to get them out of the "Beauty is on the surface" mind thinking. By the way i adore her room.
11
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
Fahrenheit 451
When i first found this movie i was positively giddy to know one of my favorite books had been turned into a movie! Though in the book (Clarisse McCellan really reminds me of myself it's erie) Clarisse is portrayed as a school teacher instead of a 17 year old, the movie is stylized and just so different than any others i've seen.
12
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Pan's Labyrinth has impacted me so much and has opened my eyes to the world, real and make-believe. It's darkly magical if that makes any sense. Guillermo del Toro is one of my favorite drectors by far.
13
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
absolutely positively one of my favorite movies. its so breath taking and lovely
14
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
a masterpiece. this movie has more twists in it than Twister.
15
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
ahahaha i will always love this movie. always.
16
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
The first time i saw this i was so amazed! Matt Damon and Heath Ledger are perfect in every sing way in this magical film. The way all the fairy tales combine is genius

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments