My Favorite Movies


  sillypipedreams's Rating My Rating
1
Donnie Darko 2001,  R)
2
Brick 2006,  R)
3
Adaptation 2002,  R)
4
Office Space 1999,  R)
5
Caddyshack 1980,  R)
6
Spaceballs 1987,  PG)
7
Airplane! 1980,  PG)
8
Sixteen Candles 1984,  PG)
9
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
10
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
11
High Fidelity 2000,  R)
12
Waiting for Guffman 1997,  R)
13
Taxi Driver 1976,  R)
14
Good Will Hunting 1997,  R)
15
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
16
It's a Wonderful Life 1946,  G)
17
When Harry Met Sally 1989,  R)
18
Pulp Fiction 1994,  R)
19
GoodFellas 1990,  R)
20
Amadeus 1984,  PG)
21
American History X 1998,  R)
22
Back to the Future 1985,  PG)
23
Beetlejuice 1988,  PG)
24
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
25
Groundhog Day 1993,  PG)
26
Coming to America 1988,  R)
27
The Rock 1996,  R)
28
Die Hard 1988,  R)
29
Fight Club 1999,  R)
30
The Muppet Movie 1979,  G)
31
Love Actually 2003,  R)
32
Ghostbusters 1984,  PG)
33
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
34
The Departed 2006,  R)
35
Knocked Up 2007,  R)
36
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
37
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
38
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
39
Braveheart 1995,  R)
40
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
41
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
42
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
43
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
44
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
45
Team America - World Police 2004,  R)
46
The Godfather 1972,  R)
47
The Shawshank Redemption 1994,  R)
48
Wayne's World 1992,  PG-13)
49
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
50
A History of Violence 2005,  R)
51
The Neverending Story 1984,  PG)
52
Jaws 1975,  PG)
53
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
54
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
55
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments