My Favorite Movies


  silentxkiller's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
just watch it and you'll see why it's my first!
2
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
a good movie. i enjoy it everytime i watch it.
3
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
4
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
5
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
6
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
7
Cry-Baby 1990,  PG-13)
8
The Crow 1994,  R)
The Crow
reason 1: it has sexy Bradon Lee! reason 2: he kicks ass for the woman his loves! reason 3: he kicks ass!!!
9
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
the animation is beautiful shown. a story of betrayal and broken hearts. a mixture of the "living"dead compared the "dying"liviing. i love it how he compares the dead as more livly than the living.
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
Beetlejuice 1988,  PG)
14
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
wooooooo i love this movie. it is the best ever
15
Sailor Moon S 2004,  Unrated)
16
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole 1995,  Unrated)
17
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000,  PG-13)
18
Sailor Moon S 2001,  Unrated)
19
Sailor Moon SuperS 2002,  Unrated)
20
Samurai X - Trust & Betrayal (Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan: Tsuioku hen) 1999,  Unrated)
Samurai X - Trust & Betrayal (Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan: Tsuioku hen)
this movie has the best fighting senes. and it's about Kenshin and his first love Tome and the short life that they shared together. it's so sad and heartfelt! you'll end up feeling so bad for Kenshin( i did at least i cried)
21
Beowulf 2007,  PG-13)
Beowulf
i liked all the bloodly parts. pefect!!!!! beautfuly made. never rea the story but i so want to now!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments