My Favorite Movies


  silentkhaos9's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
2
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
3
300 2007,  R)
4
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
5
Underworld 2003,  R)
6
Underworld: Evolution 2006,  R)
7
Resident Evil 2002,  R)
8
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
9
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
13
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
14
Sin City 2005,  R)
15
Ghost Rider 2007,  PG-13)
16
X-Men 2000,  PG-13)
17
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
18
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
19
Alien 1979,  R)
20
Aliens 1986,  R)
21
The Matrix 1999,  R)
22
Equilibrium 2002,  R)
23
The Crow 1994,  R)
24
Hidalgo 2004,  PG-13)
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
28
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
29
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
30
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
31
The Lion King 1994,  G)
32
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
33
Cars 2006,  G)
34
Madagascar 2005,  PG)
35
Happy Feet 2006,  PG)
36
Ice Age 2002,  PG)
37
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
38
Eurotrip 2004,  R)
39
White Fang 1991,  PG)
40
Office Space 1999,  R)
41
Batman Begins 2005,  PG-13)
42
Die Hard 1988,  R)
43
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
44
Lost in Space 1998,  PG-13)
45
Sleepy Hollow 1999,  R)
46
Labyrinth 1986,  PG)
47
The Dark Crystal 1982,  PG)
48
The Last Unicorn 1982,  G)
49
Legend 1986,  PG)
50
Lady in the Water 2006,  PG-13)
51
Stardust 2007,  PG-13)
52
Someone Like You 2001,  PG-13)
53
Serendipity 2001,  PG-13)
54
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
55
Red Eye 2005,  PG-13)
56
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
57
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
58
Blade 1998,  R)
59
Pulp Fiction 1994,  R)
60
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
61
Chocolat 2000,  PG-13)
62
Dogma 1999,  R)
63
Face/Off 1997,  R)
64
Fight Club 1999,  R)
65
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
66
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
67
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
68
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
69
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
70
Fantastic Four 2005,  PG-13)
71
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
72
Spider-Man 2002,  PG-13)
73
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
74
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
75
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
76
Interview with the Vampire 1994,  R)
77
Ghost 1990,  PG-13)
78
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
79
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
80
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
81
Jurassic Park 1993,  PG-13)
82
Honey 2003,  PG-13)
83
I, Robot 2004,  PG-13)
84
Independence Day 1996,  PG-13)
85
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
86
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
87
Grease 1978,  PG)
88
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
89
Hook 1991,  PG)
90
Jaws 1975,  PG)
91
Liar Liar 1997,  PG-13)
92
Mallrats 1995,  R)
93
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
94
Men in Black 1997,  PG-13)
95
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
96
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
97
National Treasure 2004,  PG)
98
Night at the Museum 2006,  PG)
99
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
100
Pitch Black 2000,  R)
101
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
102
Rush Hour 1998,  PG-13)
103
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
104
Speed 1994,  R)
105
Waiting 2005,  R)
106
Take the Lead 2006,  PG-13)
107
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
108
The Butterfly Effect 2004,  R)
109
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
110
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
111
The Illusionist 2006,  PG-13)
112
The Fifth Element 1997,  PG-13)
113
The Last Samurai 2003,  R)
114
The Italian Job 2003,  PG-13)
115
The Lake House 2006,  PG)
116
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
117
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
118
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
119
The Mummy 1999,  PG-13)
120
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
121
The Mask 1994,  PG-13)
122
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
123
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
124
The Prestige 2006,  PG-13)
125
The Wizard of Oz 1939,  G)
126
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
127
Top Gun 1986,  PG)
128
V for Vendetta 2006,  R)
129
Van Helsing 2004,  PG-13)
130
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
131
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
132
Without A Paddle 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments