My Favorite Movies
| silentbob66's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 2 |
American History X 1998, R) |
|
| 3 |
Clerks 1994, R) |
|
| 4 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 5 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 6 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 7 |
Sin City 2005, R) |
|
| 8 |
Fight Club 1999, R)
this happens to be another one of my fav movies that i can watch over and over it never seems to get old for me brad pitt and edward norton was great casting i couldnt see no one else in there parts and helen bonham carter is great as the sorta crazy off the wall girlfriend even meatloaf in his small part i got nothing bad to say about this film |
|
| 9 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Kids 1995, NC-17) |
|
| 11 |
Bully 2001, R) |
|
| 12 |
The 'Burbs 1989, PG) |
|
| 13 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 14 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 15 |
JFK 1992, R) |
|
| 16 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 17 |
Clue 1985, PG) |
|
| 18 |
Cloverfield 2008, PG-13) |
|
| 19 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 20 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 21 |
Rounders 1998, R) |
|
| 22 |
Planet of the Apes 1968, G) |
|
| 23 |
Rescue Dawn 2006, PG-13) |
|
| 24 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 25 |
Team America - World Police 2004, R) |
|
| 26 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 27 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 28 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 29 |
Ravenous 1999, R) |
|
| 30 |
Poolhall Junkies 2002, R) |
|
| 31 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
Well like alot of people i was more then ready for this movie to come out just by being a huge fan of the first movie and pretty much anything batman i knew this would be good but this surpassed the hype in so many ways Bale of course is back as Batman which might be the best actor to ever play the character then you got Heath Ledger playing the joker which almost makes you forget any other actor every played him the action is perfect and clocking in at 2 hours 23 mins you barely notice that the movie is that long you get so stuck into the storyline and these characters this is a 5 star movie period the only thing that bothered me is what is up with the new deep voice of Bale lol should be seen more then once |
|
| 32 |
Gran Torino 2008, R)
When a very angry very racist Korean War vet named Walt Kowalski loses his wife and is now left alone to watch the neigborhood he once cared about turn for the worse he decides to do something about it along the way finding it in himself to help a Asian teen that tried to steal Walt's prized 1972 Gran Torino. Another one of the great movies of the year that i feel is getting just a tiny bit overlooked granted Eastwood plays a really racist character but still a movie that needs to be seen and at over 70 shows Eastwood can still act better then most the actors out there today/ |
|
| 33 |
American Graffiti 1973, PG) |


































Lissa420 posted 21 months ago
pretty cool list, i've almost seen them all! :)