My Favorite Movies


  silas211's Rating My Rating
1
28 Weeks Later... 2007,  R)
2
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
this one made me a movie addict..after 14 years still number 1..
dinosaurs are back!!
3
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
brilliant use of handycam..you don't see the monster most of the movie,when you see it you can see only a few seconds;absolutely realistic..the atmosphere is stunning despite of there is no music..best of all monster movies..
4
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
top of the excellent trilogy
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
a milestone in science-fiction..
also see its little brother 'eXistenZ'
6
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
no need any comment..
flawless comic book...
best movie i have ever seen..
7
Interstate 60 2002,  R)
Interstate 60
an amazing,fantastic,mysterical,unpredictable and like-no-other road trip..
8
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Excellent job!Heath Ledger performs a brilliant performence as Joker..Moreover the movie is at the highest level as it can be as a hole with its great atmosphere and breathtaking story line..p.s. The Dark Knight totally deserves its place in imdb top 250!
9
Dark City 1998,  R)
Dark City
a perfect sci-fi movie,everyone should watch(especially before The Matrix)..
10
Contact 1997,  PG)
Contact
yeah,there is life out there..
11
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
12
Sin City 2005,  R)
Sin City
A perfect graphic novel adaptation.
13
The Thirteenth Floor 1999,  R)
14
Disturbia 2007,  PG-13)
15
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
16
Blade 1998,  R)
17
Fantastic Four 2005,  PG-13)
18
Fight Club 1999,  R)
19
Grindhouse 2007,  R)
20
Armageddon 1998,  PG-13)
21
I, Robot 2004,  PG-13)
22
28 Days Later 2002,  R)
23
Independence Day 1996,  PG-13)
24
Back to the Future 1985,  PG)
25
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
one of the best Sound Mixings ever...
best special edition DVD..
26
Memento 2000,  R)
27
National Treasure 2004,  PG)
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
29
See No Evil 2006,  R)
30
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
the best WWII movie ever..
31
Scream 1996,  R)
Scream
wes craven starts the new type teen-slasher..
32
Seven (Se7en) 1995,  R)
33
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
!!!two thumbs up Trilogy!!!
34
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
35
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
best slasher remake ever..
36
Wicker Park 2004,  PG-13)
37
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
38
Transformers 2007,  PG-13)
39
Underworld: Evolution 2006,  R)
40
X-Men 2000,  PG-13)
41
eXistenZ 1999,  R)
eXistenZ
david cronenberg rocks!!
42
Saw 2004,  R)
Saw
a milestone..a new approach to thrillers..
43
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
44
Cube Zero 2004,  R)
45
House of Wax 2005,  R)
46
The Rock 1996,  R)
47
Jumanji 1995,  PG)
48
Déjà Vu 2006,  PG-13)
49
Speed 1994,  R)
50
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
51
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
52
Vampires 1998,  R)
Vampires
one of the best vampire movies..
53
Face/Off 1997,  R)
54
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
bruce willis and milla jovovich..no comment
55
The Island 2005,  PG-13)
56
Minority Report 2002,  PG-13)
57
Identity 2003,  R)
58
The Mummy 1999,  PG-13)
59
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
60
Pitch Black 2000,  R)
61
My Little Eye 2002,  R)
62
The Jackal 1997,  R)
63
Con Air 1997,  R)
64
Joy Ride 2001,  R)
65
Teaching Mrs. Tingle 1999,  PG-13)
66
Final Destination 2000,  R)
67
The Matrix Reloaded 2003,  R)
68
The Matrix Revolutions 2003,  R)
69
Final Destination 2 2003,  R)
70
Blade II 2002,  R)
71
Blade: Trinity 2004,  R)
72
Final Destination 3 2006,  R)
73
I Am Legend 2007,  PG-13)
74
Ghostbusters 1984,  PG)
75
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
The real invention of 'zombie' movies.A perfect start to a perfect saga..Romero did an incredible job with a low budget,it has no colors but it has anything else should be in a horror/thriller movie..
76
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
best video game movie ever..
one of two best zombie movies
77
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
fastest zombies ever-actually faster than living people..this one has more action than other zombie movies except resident evil and 28 series..opening scene and amateur videos during the credits are awesome!!
78
Polis (Police) 2007,  Unrated)
79
Planet of the Apes 1968,  G)
80
Godzilla 1998,  PG-13)
81
Escape from L.A. 1996,  R)
82
The People Under The Stairs 1991,  R)
83
Cube 1997,  R)
Cube
a unique sci-fi movie
84
The Game 1997,  R)
The Game
michael douglas' best movie..david fincher did a perfect job as usual..
85
Red Planet 2000,  PG-13)
86
Children of Men 2006,  R)
87
A Scanner Darkly 2006,  R)
88
Jeepers Creepers 2001,  R)
Jeepers Creepers
an impressive horror/thriller despite of its low budget,a must-see..the unhappy end is very good..
89
The Happening 2008,  R)
The Happening
Shyamalan's best work after Unbreakable..
a different,untouched threat to humanity,worth to watch..
90
House on Haunted Hill 1999,  R)
91
Enemy of the State 1998,  R)
92
The Final Cut 2004,  PG-13)
93
K-PAX 2001,  PG-13)
K-PAX
outstanding performance by spacey..
94
Los Cronocrímenes (Timecrimes) 2007,  R)
Los Cronocrímenes (Timecrimes)
really great time travel movie..
a good and innovative storyline(such as you cant go back before the moment the time machine is opened etc.)
get ready for a Hollywood remake in 1-2 years..
95
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
lots of action, comedy and fun!!!
96
In Bruges 2008,  R)
In Bruges
a very good dark comedy,Colin Farrell's best performence with great scenes from Bruges..both the movie and Bruges are must sees..
97
The Time Machine 2002,  PG-13)
98
Groundhog Day 1993,  PG)
99
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
cold and realistic..great vamp-drama..
100
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
101
The Terminator 1984,  R)
102
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
perfect sequel,actually better than first one..scenes involving T-1000 are incredible,action never ends in this movie,even if extended edition(2 hours 33 min) doesn't make you bored..
103
The Arrival 1996,  PG-13)
The Arrival
great alien sci-fi from 90's..
watching charlie like that is also entertaining..
104
Alien 1979,  R)
105
Aliens 1986,  R)
106
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
lost, cloverfield and star trek..jj makes it again..
great launch of new gen USS Enterprise!
107
11:14 2003,  R)
108
Match Point 2005,  R)
109
The Damned United 2009,  R)
110
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
111
Trick 'r Treat 2006,  R)
112
Spoorloos (The Vanishing) 1988,  R)
113
Up 2009,  PG)
114
Clue 1985,  PG)
115
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
116
District 9 2009,  R)
117
The Hangover 2009,  R)
118
The Goonies 1985,  PG)
119
Zombieland 2009,  R)
120
Hot Tub Time Machine 2010,  R)
121
Inception 2010,  PG-13)
122
Defendor 2009,  R)
123
Tormented 2009,  R)
124
The Hole 2001,  R)
125
The Descent 2005,  R)
126
Kick-Ass 2010,  R)
127
Tron Legacy 2010,  PG)
128
Trollhunter 2011,  PG-13)
129
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
130
Interview with the Vampire 1994,  R)
131
Mr. Nobody 2009,  Unrated)
132
Crazy, Stupid, Love. 2011,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments