My Favorite Movies


  sidhubalz's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
2
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Not 2 bad but it really didn't do justice to da book
3
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Wicked!! Absolutely superb
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Awsome
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
9
Chicken Run 2000,  G)
Chicken Run
lol funy...weird animation though
10
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
hilarious
11
Matilda 1996,  PG)
Matilda
heart warming story with depth
12
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
13
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
wet my pants laughing!!
14
Bhagam Bhag 2005,  Unrated)
Bhagam Bhag
super!!
15
Jaan-E-Mann 2005,  Unrated)
16
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) 1975,  PG)
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun)
CLASSIC!!!
17
Sarhad Paar 2006,  Unrated)
Sarhad Paar
interesting storyline
18
Apne ,  Unrated)
19
Aap Ka Surroor 2007,  Unrated)
Aap Ka Surroor
himesh's first on da big screen was awesome
20
Aap Ki Khatir 2006,  Unrated)
Aap Ki Khatir
first time seeing these two together!! pretty awesome movie
21
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
Kabhi Khushi Kabhie Gham
Karan Johar is a champ!
22
Kabhi Kabhie - Love Is Life (Sometimes) 1976,  Unrated)
Kabhi Kabhie - Love Is Life (Sometimes)
wicked@@
23
Kabhi Haan Kabhi Naa (Sometimes Yes, Sometimes No) 1993,  Unrated)
24
Kabhi Alvida Naa Kehna 2006,  Unrated)
25
Khosla Ka Ghosla 2006,  Unrated)
Khosla Ka Ghosla
FUNY AS!!!
26
Ta Ra Rum Pum 2007,  Unrated)
Ta Ra Rum Pum
very good story...awesome songs
27
Jhoom Barabar Jhoom (Dance Baby Dance) 2007,  Unrated)
Jhoom Barabar Jhoom (Dance Baby Dance)
interesting movie...no storyline though but wicked songs
28
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments