Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sickboy23ph's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
One of the few movies that made me cry. No need for words but it really hits you hard.
2
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
A really nice romantic comedy. I really like this one. Makes me wonder whether my life is a tragedy or a comedy.
3
Inkheart 2008,  PG)
Inkheart
A very interesting fantasy movie.. Brendan Fraser is as entertaining as ever.. Kinds of remind me of "A Neverending Story"..
4
The Spirit 2008,  PG-13)
The Spirit
A very entertaining movie.. Sam Jackson is hilarious and Scarlet Johansson is stunning.. Nice one..
Eat your heart out Marvel..
5
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Sandra Bullock and Keanu Reeves together again. This is a really interesting story. I rarely like romantic movies but this is one of my favorites.
6
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
7
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
8
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
9
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
16
Pirates of Silicon Valley 1999,  Unrated)
Pirates of Silicon Valley
A really great film about the people behind the computer industry. A must see for all geeks and nerds alike.
17
300 2007,  R)
18
Batman Begins 2005,  PG-13)
19
The Dark Knight 2008,  PG-13)
20
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
Easily the best "superhero" movie of all time.. Blood, Sex, and Violence.. What more can you ask for? Well, a sequel maybe..
21
From Hell 2001,  R)
From Hell
A very interesting take on the story of Jack the Ripper. Great story and great actors.
22
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
23
Apocalypto 2006,  R)
24
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
25
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
One of my favorite Korean films. Its a really nice movie based on a true story posted on the internet (I think ^_^ I don't know the details). It has various comedic and romantic scenes. This movie made me laugh and cry (and very few films really make me cry).
26
My Sassy Girl 2007,  PG-13)
27
Saekjeuk shigong (Sex Is Zero) 2002,  Unrated)
Saekjeuk shigong (Sex Is Zero)
If you like American Pie, you'll love this movie. Lots of laugh out loud moments from the quirky cast. This is the movie that make me want to watch Korean movies..
28
Sex is Zero 2 ,  Unrated)
29
American Pie 2 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments