My Favorite Movies


  sicka13's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
2
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
3
Donnie Darko 2001,  R)
4
Fight Club 1999,  R)
5
Closer 2004,  R)
6
Snatch 2001,  R)
7
Green Street Hooligans 2005,  R)
8
House of Wax 2005,  R)
9
Evita 1996,  PG)
10
Elektra 2005,  PG-13)
11
Top Gun 1986,  PG)
12
The Doors 1991,  R)
13
French Kiss 1995,  PG-13)
14
Addicted to Love 1997,  R)
15
City of Angels 1998,  PG-13)
16
You've Got Mail 1998,  PG)
17
Hanging Up 2000,  PG-13)
18
300 2007,  R)
19
Loverboy 1989,  PG-13)
20
My Fair Lady 1964,  G)
21
What a Girl Wants 2003,  PG)
22
She's the Man 2006,  PG-13)
23
The Lost Boys 1987,  R)
24
Batman & Robin 1997,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
28
Airheads 1994,  PG-13)
29
Big Daddy 1999,  PG-13)
30
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
31
Psycho 1998,  R)
32
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
33
Seize the Day 1986,  Unrated)
34
Dead Poets Society 1989,  PG)
35
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
36
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
37
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
38
Bicentennial Man 1999,  PG)
39
Patch Adams 1998,  PG-13)
40
Endless Love 1981,  R)
41
Cocktail 1988,  R)
42
Rain Man 1988,  R)
43
Born on the Fourth of July 1989,  R)
44
The Firm 1993,  R)
45
Interview with the Vampire 1994,  R)
46
Mission Impossible 1996,  PG-13)
47
Magnolia 1999,  R)
48
Vanilla Sky 2001,  R)
49
Minority Report 2002,  PG-13)
50
Trapped 2002,  R)
51
Man on Fire 2004,  R)
52
Hide and Seek 2005,  R)
53
Cruel Intentions 1999,  R)
54
Legally Blonde 2001,  PG-13)
55
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
56
Spider-Man 2002,  PG-13)
57
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
58
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
59
Zoolander 2001,  PG-13)
60
Resident Evil 2002,  R)
61
Goldfinger 1964,  PG)
62
Thunderball 1965,  PG)
63
You Only Live Twice 1967,  PG)
64
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
65
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
66
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
67
Boys and Girls 2000,  PG-13)
68
The Mask 1994,  PG-13)
69
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
70
There's Something About Mary 1998,  R)
71
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
72
Gangs of New York 2002,  R)
73
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
74
Girl, Interrupted 1999,  R)
75
Gia 1998,  R)
76
Hackers 1995,  PG-13)
77
21 Grams 2003,  R)
78
The Man with Two Brains 1983,  R)
79
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
80
Father of the Bride 1991,  PG)
81
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
82
Hannibal 2001,  R)
83
Batman Begins 2005,  PG-13)
84
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
85
My Left Foot 1989,  R)
86
Apocalypse Now 1979,  R)
87
The Rainmaker 1997,  PG-13)
88
The Omen 2006,  R)
89
Cape Fear 1991,  R)
90
The Untouchables 1987,  R)
91
The Godfather, Part II 1974,  R)
92
Freaks 1932,  Unrated)
93
The Hills Have Eyes 2006,  R)
94
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
95
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
96
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
97
Hostel 2006,  R)
98
Hostel: Part II 2007,  R)
99
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
100
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
I loved it!!!
101
The Silence of the Lambs 1991,  R)
102
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments